7 blerjet që ndryshuan lojën në vitin 2022

Frika e një recesioni vuri një pengesë për blerjet e mëdha gjatë vitit të kaluar, por pavarësisht inflacionit rekord dhe rritjes së normave të interesit, shumë kompani ende gjetën një mënyrë për të përfunduar marrëveshje të mëdha.

Ndërsa numri i bashkimeve dhe blerjeve në Amerikën e Veriut gjatë tre tremujorëve të parë të 2022 u rrit 6.2 përqind nga viti në vit në 13,806, vlera e kombinuar e këtyre marrëveshjeve ra 12 përqind, në 1.71 trilion dollarë, sipas PitchBook. Mes pasigurisë së vazhdueshme gjeopolitike dhe makroekonomike, aktiviteti global i M&A ra për tre tremujorë radhazi gjatë nëntë muajve të parë të vitit dhe në tremujorin e tretë u ul me 30 përqind krahasuar me kulmin në tremujorin e katërt 2021.

Ne ishim në një kulm historik,” thotë profesoresha e Shkollës së Biznesit të Kolumbisë, Donna Hitscherich, duke vënë në dukje se pas dy viteve të fundit të furisë së marrëveshjeve, një ftohje dukej se duhej. Ndonjëherë, megjithatë, pasiguria paraqet mundësi. Hulumtimet kanë treguar se investimet në tregjet e M&A priren të bëjnë më mirë kur tregu është më i freskët, sipas Hitscherich.

Këtu janë shtatë nga bashkimet dhe blerjet më të rëndësishme nga viti 2022.

Salesforce blen Trupa.ai

Data: 15 korrik
Çmimi: I pazbuluar

E themeluar në vitin 2016 në qytetin e New York-ut, Troops.ai u jep informacion të ardhurave ekipeve të shitjeve duke përdorur robotë në Slack dhe Microsoft Teams. Bashkëthemeluesit Dan Reich, Scott Britton dhe Greg Ratner përdorën Slack si një kanal për të tërhequr dhe shtyrë të dhënat e menaxhimit të marrëdhënieve me klientët në Salesforce. Salesforce dukej se i pëlqente zbatimi dhe natyrisht i pëlqente çdo gjë që përputhej më mirë me Slack, të cilin e kishte blerë për 27.7 miliardë dollarë në 2021. Pas shpalljes së marrëveshjes, Salesforce deklaroi se Troops.ai do të bëhej pjesë e Slack sapo të mbyllej blerja.

Alphabet merr Mandiant

Data: 8 Mars
Çmimi: 5.4 miliardë dollarë

Më pak se një vit pasi firma e sigurisë kibernetike Mandiant u nda nga pronari i saj i mëparshëm, FireEye, Google njoftoi një ofertë të madhe për të blerë kompaninë, e cila ka zyra në mbarë botën. E themeluar në vitin 2004 në Virxhinia nga Kevin Mandia, një ish-oficer i Forcave Ajrore të SHBA-së, Mandiant kaloi një riemërtim në vitin 2006 dhe ngriti kapital nga investitorët e Silicon Valley, duke e ndihmuar atë të shndërrohej në një central elektrik për menaxhimin e incidenteve për bizneset. Marka do të vazhdojë të jetojë nën Google Cloud dhe Google shpreson të forcojë aftësitë e saj për mbledhjen e të dhënave të sigurisë – dhe të sjellë qindra personel sigurie të kompanisë.

Adobe blen Figma

Data: 15 shtator
Çmimi: 20 miliardë dollarë

E themeluar në vitin 2012 nga Dylan Field dhe Evan Wallace, Figma ndihmon ekipet të hartojnë produkte dhe prototipa duke përdorur një mjet bashkëpunimi të bazuar në cloud. Ndërsa blerja ishte larg nga të qenit marrëveshja më e madhe e vitit, jo shumë kompani mund të arrijnë një çmim prej 20 miliardë dollarësh pas vetëm një dekade në biznes. Figma me bazë në San Francisko dukej si një objektiv i dukshëm blerjeje për gjigantin e softuerit Adobe, por disa investitorë mund të kenë vënë në dyshim çmimin e blerjes për startupin, i cili kishte rreth një milion përdorues dhe një vlerësim prej 500 milionë dollarësh.

Oracle blen Cerner

Data: 7 qershor
Çmimi: 28.3 miliardë dollarë

Blerja nga Oracle e kompanisë shëndetësore të IT-së Cerner filloi në vitin 2021 me misionin e përbashkët për t’u ofruar profesionistëve të mbingarkuar mjekësorë një grup mjetesh digjitale më të mira në re. Një studim i Mayo Clinic zbuloi se për çdo orë të shpenzuar me pacientët, mjekët shpenzojnë dy orë duke punuar në të dhënat elektronike të shëndetit. E themeluar në vitin 1979 dhe me qendër në Kansas City, Misuri, Cerner prodhon mjete të ndërfaqes zanore të bazuara në cloud. Të dyja kompanitë hynë në marrëveshje duke parë mundësi të shumta të të ardhurave, veçanërisht, për të zgjeruar mjetet cloud, A.I. dhe mësimin e makinerive për klientët e kujdesit shëndetësor të Cerner.

Broadcom blen VMware

Data: 26 maj
Çmimi: 61 miliardë dollarë

Kur marrëveshja e prodhuesit gjigant të çipave Broadcom përfundoi për të blerë firmën e shërbimeve cloud për aplikacione VMware, disa nga investitorët e VMware nuk ishin të kënaqur, pasi ata kishin parë zakonin e Broadcom për të larguar stafin pas blerjeve të kaluara. E themeluar në 1998 nga një grup studentësh të diplomuar në UC Berkeley, VMware u rrit përmes dy blerjeve të mëparshme, duke përfshirë një nga Dell. Kultura e saj e kompanisë ishte e fortë, e pavarur dhe e përparuar në teknologji. Por talenti atje dukej po aq i tronditur nga lajmet sa edhe investitorët, dhe aksioni ra 20 për qind në muajin pas marrëveshjes. Aktualisht, BE është duke hetuar blerjen dhe nëse kjo do të mbyste konkurrencën me Broadcom.

Microsoft blen Activision Blizzard

Data: 18 janar
Çmimi: 68.7 miliardë dollarë

Në atë që është bërë një nga marrëveshjet më të diskutueshme të vitit, Microsoft sinjalizoi një epokë të re të lojrave duke vënë një bast të madh (me para në dorë) se e ardhmja e lojërave është në re. Marrëveshja solli ekskluzivitete të njohura të lojërave në Microsoft, duke përfshirë Warcraft, Call of Duty, Overwatch dhe Candy Crush. Por, duke e çuar veten në pozicionin e kompanisë së tretë më të madhe të lojërave përmes marrëveshjes, ajo tërhoqi vëmendjen nga FTC, e cila në dhjetor paditi për të bllokuar blerjen. FTC argumentoi se Microsoft do të ndalonte katalogun e lojërave nga rivalët. Ishte një nga lëvizjet më domethënëse të kryetares së FTC-së, Lina Khan, për të frenuar teknologjinë e madhe, megjithëse ende duhet të luhet në gjykatë.

Elon Musk blen Twitter

Data: 14 Prill deri më 27 Tetor
Çmimi: 44 miliardë dollarë

Përpara se të bënte një ofertë të pakërkuar për Twitter në prill, Musk kishte blerë aksione në Twitter duke filluar nga janari 2022, duke pretenduar se donte të “ndihmonte njerëzimin” të përmirësonte lirinë e fjalës. Ai përfundimisht u tërhoq nga marrëveshja pasi kreu disa analiza të dyshimta. Twitter, i cili u themelua në vitin 2006 nga Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone dhe Evan Williams dhe është i bazuar në San Francisko, e paditi Musk-un dhe një lojë shumë publike pokeri – pa mungesë tentativash për bllof. Mbyllja e marrëveshjes dukej disi e detyruar, me ndihmën e Gjykatës së Kancelarit të Delaware. Që atëherë, Musk ka postuar drejtpërdrejt çdo lëvizje të tij, për të mos përmendur edhe planet e tij impulsive. Shfaqja është ende duke vazhduar, me Musk që njoftoi më 20 dhjetor se ai do të tërhiqet si CEO i Twitter, por do të vazhdojë të drejtojë ekipet e softuerit dhe serverëve të kompanisë. Përdoruesit janë të tërbuar, nëse janë të angazhuar. Kush mund të shikojë larg?

Burimi: Inc.