Agjencia hapësinore e Kinës ul me sukses anijen kozmike në Mars

Një anije kozmike kineze ka zbarkuar me sukses në Mars, duke kaluar në mënyrë të sigurtë “shtatë minutat e terrorit” të saj dhe duke përfunduar një zbritje teknikisht sfiduese.

Agjencia e saj hapësinore tani është e dyta, pas NASA që zbarkon me sukses në planetin e kuq dhe shërben si një përparim i madh në ambiciet e vendit për eksplorimin e hapësirës.

Roboti Zhurong, i cili përmban gjashtë rrota dhe një larmi instrumentesh shkencorë për pastrimin e sipërfaqes marsiane, u dërgua në planet nga orbita e tij Tianwen-1. Anija koxmike kishte mbërritur në planet në shkurt dhe ka kaluar kohën duke vëzhguar planetin për të gjetur vendin më të sigurt të uljes për roverin dhe orbitën.

Planet tani kërkojnë që rover të qëndrojë në lander për disa ditë teste diagnostikuese, përpara se të eksplorojë një zonë të Marsit të njohur si Utopia Planitia.

Kina ka lënë një gjurmë në Mars për herë të parë, një hap i rëndësishëm për eksplorimin hapësinor të vendit tonë“,-tha Agjencia Zyrtare e Lajmeve Xinhua, në njoftimin e uljes.

Një rover dhe një helikopter i vogël janë aktualisht që nga zbarkimi amerikan në shkurt duke eksploruar Marsin. NASA pret që rover të mbledhë mostrën e tij të parë në korrik për t’u kthyer në Tokë pas një dekade.

Kina ka zbarkuar në Hënë më parë, por ulja në Mars është një ndërmarrje shumë më e vështirë. Anijet kozmike përdorin mburoja për mbrojtje nga nxehtësia e madhe e hyrjes në atmosferën marsiane dhe parashuta për të ngadalësuar mjaftueshëm uljen në mënyrë që të parandalojnë një përplasje. Parashutat dhe raketat duhet të vendosen në kohë të sakta për të zbritur në vendin e caktuar.

Xinhua tha se kapsula e hyrjes hyri në atmosferën e Marsit në një lartësi prej 125 kilometrash (80 milje), duke filluar atë që e quajti “faza më e rrezikshme e të gjithë misionit”.

Çdo hap kishte vetëm një shans dhe veprimet ishin të lidhura ngushtë. Nëse do të kishte pasur ndonjë të metë, ulja do të kishte dështuar,”-tha Geng Yan, një zyrtar në Administratën Kombëtare të Kinës, sipas Xinhua.

Ulja ishte në orën 7.18 të mëngjesit me kohën e Pekinit, sipas Administratës Shtetërore të Shkencës. Teknologjia dhe Industria për Mbrojtjen Kombëtare. Distanca midis Tokës dhe Marsit shkaktoi një vonesë për kontrollin e misionit në Pekin, për të konfirmuar suksesin e tij.

Programi hapësinor i Kinës ka vazhduar në një mënyrë më të kujdesshme sesa SH.B.A. dhe Bashkimi Sovjetik, gjatë kulmit të garës së tyre hapësinore.

Lëshimi i modulit kryesor për stacionin hapësinor të Kinës në prill është i pari nga 11 misionet e planifikuara për të ndërtuar dhe siguruar stacionin dhe për të dërguar një ekuipazh prej tre personash deri në fund të vitit të ardhshëm. Ndërsa moduli u lansua me sukses, kthimi i pakontrolluar në Tokë i raketës tërhoqi kritika ndërkombëtare duke përfshirë edhe administratorin e NASA Bill Nelson.

Kina ka thënë se dëshiron të zbresë njerëzit në hënë dhe ndoshta të ndërtojë një bazë shkencore atje. Asnjë afat kohor nuk është lëshuar për këto projekte. Një aeroplan hapësinor gjithashtu thuhet se është nën zhvillim.

Burimi: The Independent