10 zakonet e shëndetit mendor që po i zbatojmë ende në jetën tonë postpandemike

Ka mbi shtatë miliardë njerëz në botë, dhe secili prej nesh ka pasur një përvojë të ndryshme pandemike COVID-19. U humbën jetë, familjet u çrrënjosën dhe nuk ka dyshim që shoqëria thjesht nuk mund të kthehet në normalitet pasi të hiqen kufizimet. Megjithatë, pasi që të gjithë jemi rritur relativisht rehat me zakonet dhe rutinat që kemi marrë gjatë vitit të kaluar, ka disa gjëra që ne jemi vërtet të ngazëllyer të sjellim me vete praktikat që kemi adoptuar për t’u kujdesur për veten dhe shëndetin tonë mendor gjatë një kohe tepër të frikshme dhe të errët.

Gatimi
“Një nga zakonet më të mira që fillova gjatë pandemisë ishte sfidimi i vetes për të gatuar një recetë të re një herë në javë. Lënia mënjanë atë kohë e telefonin tim dhe përqendrimi në krijimin e diçkaje me duart e mia ishte kataratike dhe më bëri të ndihem produktive. Ishte gjithashtu një mënyrë e thjeshtë të ndjehesha sikur po bëja “një aktivitet” dhe po hidhja hapa jashtë zonës sime të rehatisë, pavarësisht nëse po përpiqesha të bëja një aftësi frikësuese ose të gatuaja me një përbërës që nuk e kisha përdorur më parë. Zbulimi i restoranteve të reja me miqtë është një nga aspektet e mia të preferuara të të jetuarit në New York, dhe mezi pres të filloj ta bëj përsëri, por do të vazhdoj të përpiqem ta lartësoj lojën time në kuzhinë gjithashtu”. – Becky Kirsch.

Takimi i rregullt me ​​një terapist
“Unë isha jashtëzakonisht nervoze për të filluar seanca terapie virtuale gjatë pandemisë – A do të isha e pakëndshme nga Zoom? – por, jam e lumtur që i kapërceva këto frikëra dhe jam duke takuar vazhdimisht terapistin tim që nga tetori, dhe padyshim që jam duke planifikuar ta mbaj atë për një të ardhme. Ajo më ka ndihmuar të mësoj se si të zhduk mendimet e mia negative dhe të praktikoj vetë-pohimet në një mënyrë që ndihet e natyrshme për mua, dhe ajo më ka ofruar kaq shumë këshilla të dobishme dhe të personalizuara për të përballuar ankthin tim. Unë ende e konsideroj veten një punë në progres, por thjesht duke e ditur që kam dikë tek i cili mbështetem ka bërë të gjitha ndryshimet gjatë pandemisë”. – Victoria Messina, redaktore, Trending and Viral Features.

Shëtitje të gjata
“Duke jetuar në New York City, kam ecur shumë për në punë dhe nga puna, por kurrë nuk kam bërë shëtitje vetëm për argëtim – çdo ecje kishte një qëllim. Gjatë pandemisë, unë kam marrë zakonin të dal çdo ditë për ecje në park pranë banesës sime, pasi kam kaluar tërë ditën duke punuar nga shtëpia. Më është dhënë një shans të zgjas këmbët, të pastroj mendjen dhe të pushoj pak nga teknologjia, dhe shpresoj të vazhdoj me këtë zakon kur jeta kthehet në ‘normale’.”- Jessica Harrington, redaktore e asociuar, Beauty.

Konsumi i ujit
“Në fillim të muajit, bleva këtë shishe uji gjysmë galloni për të më ndihmuar të qëndroja e motivuar që të pija sasinë e ujit. Gjatë gjithë pandemisë, shëndeti im mendor ka vuajtur, dhe duke bërë detyra të thjeshta si qëndrimi e hidratuar u duk e mundimshme. Kjo shishe uji e ka bërë atë pjesë të lehtë dhe, në një farë mënyre, me të vërtetë është bërë një akt i vogël i kujdesit për veten, gjatë një viti në pandemi, që më jep qetësi mendore. Është një zakon që do të doja ta kisha marrë më herët dhe nuk do të dua të heq dorë pas kësaj”. – Sam Brodsky, ndihmës redaktor, Fitness.

Përkujdesja për lëkurën
“Që nga fillimi i pandemisë, rutina ime pesë-minutëshe e kujdesit për lëkurën është kthyer në një rutinë 10-minutëshe, e cila nuk tingëllon shumë, por ka bërë që të ndryshojë mënyra se si ndihem. Kjo rutinë në fund të ditës është bërë pothuajse terapeutike dhe më është dhënë kohë për të provuar produkte të reja që përndryshe nuk do të kisha marrë mundimin për t’i përdorur. Si ndihem fizikisht patjetër ndikon në mirëqenien time mendore dhe emocionale, dhe unë pres që të vazhdoj me rutinën time të kujdesit për lëkurën edhe pas pandemisë”.- CV

Leximi
“Një zakon që kam krijuar dhe që shpresoj të mos heq dorë kurrë është se bëj kohë për të lexuar çdo natë. Pas një skanimi përfundimtar përmes telefonit tim, vendos alarmin dhe e lë të heshtur për pjesën tjetër të natës, pastaj kaloj 15 min deri në dy orë (varësisht se sa e lodhur jam!) duke lexuar në shtrat. Më ndihmon të relaksoj trupin tim dhe të mbyll mendjen time të shqetësuar, dhe që kur kam filluar ta bëj atë, kam kuptuar se kam më pak ëndrra stresi, zgjohem duke u ndjerë më pak e mjegulluar mendërisht, dhe kam marrë shumë libra mahnitës në listën time të TBR që përndryshe do të ishin akoma të palexuar në raftin tim të librave. E rekomandoj shumë, veçanërisht kolegëve të mi të shqetësuar!”- Alessia Santoro, redaktore, Family.

Meditimi
“Unë fillova të meditoj verën e kaluar për të ndihmuar veten me ankthin dhe e doja aq shumë sa që e vendosa qëllimin tim të meditoja çdo ditë të vitit 2021. Meditimi në mëngjes më lehtëson mendjen para punës dhe më ka mësuar zakone, që unë i përdor gjatë gjithë ditës sime tani, sa herë që ndjehem e stresuar, e shqetësuar ose e tronditur. Ky zakon i vetëm më ka ndihmuar të qëndroj të paktën disi e bazuar mbi gjithçka që ka ndodhur vitin e kaluar dhe nuk kam ndërmend të heq dorë nga ky lehtësim pas pandemisë”. – Maggie Ryan, ndihmëse redaktore, Fitness

Dushe të gjata
“Kam investuar në një radio dushi, vajra, shampo dhe kondicioner të bukur, më pëlqen të ul presionin dhe të bëj një dush të gjatë pas një dite stresuese të punës. Jo vetëm që ndihmon në lehtësimin e stresit, por gjithashtu më përgatit për një pushim e të fle”. – Christina Stiehl, kryeredaktore, Fitness.

Mirëmbajtja e hobeve
“Pjekja e bukës së bananes, kopshtaria, qëndisja – i kam provuar të gjitha gjatë pandemisë. Duke i dhënë vetes kohë për të provuar gjëra të reja, ka qenë argëtuese dhe relaksuese dhe më bëri të ndihem më në kontakt me anën time artistike, diçka që nuk mendoj se e kam lëshuar siç duhet që nga shkolla e mesme. Para pandemisë, ishte e lehtë të hiqja dorë nga hobit, sepse gjithmonë i thoja vetes që nuk kisha kohë ndërmjet punës, vizitave në familje dhe miqtë, palestrës dhe ndjekjes së të gjitha shfaqjeve të mia të preferuara. Por marrja e kohës për të lexuar, pjekur ose bërë diçka me duart e mia gjithmonë më vë në një gjendje shpirtërore më të mirë dhe shpresoj t’i mbaj ato hobi edhe pasi kaosi i “jetës normale” të rikthehet përsëri.” – CV.

Mbajtja e kontaktit me miqtë
“Një nga pikat kryesore të pandemisë ka qenë mbajtja e kontaktit me miqtë dhe familjen përmes Zoom, FaceTime, Skype, apo edhe thjesht në telefon për një bisedë. Miqtë e mi janë shpërndarë në të gjithë vendin, kështu dhe para pandemisë ishte e vështirë të takoheshim. Kështu që pandemia na ka dhënë një justifikim për të planifikuar telefonata të rregullta me njëri-tjetrin, për të luajtur lojëra dhe të kontrollojmë njëri-tjetrin, gjë që më ka bërë të ndihem më pranë të gjithëve dhe të siguroj disa ndërveprime njerëzore shumë të nevojshme që edhe unë, si një mega-introvert i vetë-identifikuar, e kam gjetur tepër katartike”- CV.

Burimi: Pop Sugar