Apple do të lançojë iPadOS 16 dhe macOS Ventura më 24 tetor

Apple do të lançojë iPadOS 16 dhe macOS Ventura më 24 tetor, konfirmoi kompania të martën mes një morie njoftimesh të tjera. iPadOS 16 përfshin Stage Manager, i cili ofron multitasking më të lehtë dhe ndërrim ndërmjet aplikacioneve. Funksioni më parë ishte i pajtueshëm vetëm me iPad Air me fuqi M1 dhe modelet iPad Pro 11 inç dhe 12.9 inç të lëshuar vitin e kaluar, por gjithashtu do të vijë në modelet e gjeneratës së tretë dhe të katërt të iPad Pro.

Stage Manager organizon automatikisht aplikacionet dhe dritaret, duke i lejuar përdoruesit të tërheqin dhe lëshojnë dritaret nga ana ose të hapin aplikacione nga Dock për të krijuar grupe aplikacionesh. Dritarja e aplikacionit në të cilën po punojnë përdoruesit shfaqet në qendër, dhe aplikacionet dhe dritaret e tjera të hapura janë rregulluar në anën e majtë sipas renditjes së fundit.

Veçoria funksionon gjithashtu me macOS Ventura për të krijuar një lloj shiriti anësor ku vendosen pjesa tjetër e aplikacioneve tuaja të hapura. Dritaret organizohen sipas pirgjeve dhe skedarët tuaj të çrregullt të desktopit zhduken në eter. Kur dritaret minimizohen, kaloni në shiritin anësor të majtë, në vend të shiritit të veglave.

macOS Ventura vjen gjithashtu me një veçori të quajtur Continuity Camera, e cila ju lejon të përdorni iPhone tuaj si një kamerë në internet kur shkarkoni Ventura në macOS tuaj dhe iOS 16 në një pajisje të përputhshme.

Apple gjithashtu njoftoi sot se i ri M2 iPad Pro do të lançohet më 26 tetor. iPas Pro po merr një rifreskim të specifikave që rrotullohet rreth një përmirësimi për M1 në një çip M2. Çipi i ri përfshin tetë bërthama CPU, me një rritje të performancës prej rreth 15%. GPU është 10 bërthama, me një rritje të performancës prej 35%, sipas Apple.

Kompania njoftoi gjithashtu një version të ri të iPad-it të saj të nivelit fillestar që Apple thjesht e quan “iPad”. Është një rifreskim dramatik pasi Apple po ndërron dizajnin e njohur me skajet e rrumbullakosura dhe një buton Home. Në vend të kësaj, iPad tani duket më shumë si iPad Air dhe iPad Pro. Pajisja fillon nga 449 dollarë, që është më e shtrenjtë se versioni i mëparshëm, i cili kushtonte 329 dollarë.

Përveç kësaj, Apple prezantoi sot Apple TV 4K më të ri, i cili përmban një çmim më të ulët dhe më shumë hapësirë. Apple TV 4K i ri do të jetë i disponueshëm për t’u blerë më 4 nëntor dhe do të vijë me një telekomandë të përditësuar Siri me një port USB-C për karikim. Apple vëren gjithashtu se çipi A15 Bionic ofron deri në 50% më shumë performancë të CPU-së. Apple TV 4K i ri ka gjithashtu mbështetje HDR10+ dhe Dolby Vision për cilësi më të mirë të videos.

Burimi: Tech Crunch