Askush nuk i pëlqen më shfaqjet e çmimeve dhe këtë e vërtetojnë vlerësimet e Oskarit

Ne jemi në zhurmën e asaj që njihet si “sezoni i çmimeve” dhe, madje edhe nga standardet e pabarabarta të industrisë së argëtimit, ngjarjet e këtij viti kanë qenë të çuditshme dhe mbytëse. Kjo nuk është për t’u habitur kur kufizimet e Covid kanë bërë që shumë të përballen me vonesa të gjata dhe ceremonitë, janë zhvilluar në një format virtual me dritë minimale dhe vidha maksimale teknike. Sidoqoftë, ekziston, me sa duket, një kufi i oreksit publik për t’u ulur në shtëpi dhe për të parë atë, që në thelb është një parti gjigand, në TV. Pse? Sepse ceremonitë e ndarjes së çmimeve janë të tmerrshme.

Të jem e qartë: Unë jam plotësisht pas konceptit të artit të shpërblyer në frymën e konkurrencës miqësore. Ndërsa do të lë mbikëqyrjet, padrejtësitë dhe politikën pas nominimeve të çmimeve për një ditë tjetër, unë jam pro çdo gjëje që rrit profilin e arteve dhe ndihmon në mbajtjen në këmbë të industrive krijuese. Por, a dëshiroj të kaloj një mbrëmje të tërë duke parë yje që rrinë në tapetët e kuq ose që ngrihen nga vendet në mënyrë që të falenderojnë me lot mësuesin e shkollës që besoi tek ata kur ishin gjashtë vjeç? Nuk dëshiroj. Dhe a dua vërtet të shoh Ricky Gervais, Jack Whitehall ose një komik të ngjashëm të vetëkënaqur duke pretenduar të grindet për një ngjarje ndërsa merr në shtëpi një paketë masive pagese për përballjen e saj? Jo kur kam episode të EastEnders për t’i kapur.

Aty ku dikur shfaqjet e çmimeve të mëdha ndiheshin si diçka për të cilën vlen të qëndrosh, tani shikimi i tyre përbën një provë epike të durimit, me kategoritë e pafundme, intervistat e pasigurta në tapetin e kuq, buzëqeshjet fallco në fytyrat e humbësve, fjalimet që na japin leksione mbi gjendjen e botës. Kalendari është i mbushur me ceremoni çmimesh – së bashku me Oskarët dhe Grammy, ne tani mund të mbytemi dhe në Baftas, MTV Movie and TV Awards, VMAs, Critics Choice Awards, National Television Awards, Emmy, the Golden Globes dhe pa pushim. Dispepsi zyrtarisht ka filluar.

Në më pak se dy javë, Brit Awards do të zhvillohet në O2, një vend me kapacitet 20’000 që, me këtë rast, do të mbajë vetëm 4’000. Sigurisht, nuk është faji i Britanikëve që shfaqja e këtij viti do të ndiqet pak. Por është e vështirë të ngazëllehesh kur formati tashmë ndihet kaq i lodhur. Dikur ishte që, në mënyrë që t’i bënte gjërat interesante, do të ndodhte një lloj zemërimi spontan – Chumbawamba duke pastruar John Prescott me ujë të ftohtë; Jarvis Cocker tundur të pasmet gjatë performancës së Michael Jackson të “Earth Song”; kitaristi i Stones Ronnie Wood që merret me pushtimin skenik të Brandon Block duke e ofenduar atë. Në ditët e sotme, vonesa në kohë siguron që momente të tilla redaktohen lehtësisht. Vitin e kaluar, më i afërti që ne kemi parë ishte Jack Whitehall duke sugjeruar që Harry Styles mund të ishte duke fjetur me motrën e tij. Them se duhej të ishe atje.

Me sa duket, unë nuk jam e vetmja që jam “fikur” nga festat e zhurmshme të çmimeve televizive. Oskarët e kësaj jave pësuan një rënie masive të vlerësimeve me shikuesit amerikanë që numëronin 10.4 milion, më pak se 23.6 milion vitin e kaluar, një shifër që në vetvete ishte dukshëm më e ulët se vlerësimet e vitit 2019. Si krahasim, kur Titaniku fitoi 11 çmime në Oskaret e vitit 1998, 57 milion u akorduan për të parë. Po të ishin Academy Awards një serial Netflix-i, ajo do të ishte anuluar shumë kohë më parë. Nuk është çudi që 83-vjeçari Anthony Hopkins, fitues i Aktorit më të Mirë të këtij viti për The Father, vendosi të flinte gjatë ceremonisë të së dielës mbrëma, pasi i ishte mohuar në mënyrë të vrazhdë mundësia për të regjistruar paraprakisht një mesazh falënderimi në Zoom.

Do të kishte kuptim të fajësohej Covid-19 dhe pamundësia e krijimit të një atmosfere festive prej distancës sociale, për rënien e interesit. Sigurisht, situata aktuale i ka zhdukur notat qesharake të ndërmarrjeve të tilla. Sado e lehtë, sa duket, në një vit në të cilin ne kemi duartrokitur për NHS, është e vështirë të jesh kaq pasionant për duartrokitje për aktorët e Hollywood-it që mbledhin çanta të shtrenjta. Por, në epokën e mediave sociale, nuk mund të ketë asnjë arsye që shikuesit të vendosin të shikojnë traumën tre orë e gjysmë të një shfaqje çmimesh kur ata mund të lëvizin nëpër meme dhe të kapin pikat kryesore të edituara pas ngjarjes. Më jepni fjalimin e pranimit të Oskareve të Chloe Zhao dhe twerking e Glenn Close në “Da Butt” në mëngjes, dhe unë jam e gjithi e kapur, faleminderit.

Këto janë periudha të vështira për ata që janë të ngarkuar me detyrën për t’i bërë ngjarjet e çmimeve të funksionojnë për një audiencë televizive ndërkombëtare, ndoshta ata duhet të ndalojnë së provuari dhe të heqin dorë nga transmetimi i tyre plotësisht. Me të gjitha mjetet, lejoni që industria e argëtimit të shijojë ritualin e saj të trofeve me shkëlqim dhe me verë të bardhë të ngrohtë. Thjesht mos prisni që ne të tjerët të ndihemi mjaft të interesuar.

Burimi: Independent