BE rekomandon që udhëtarët nga Kina të bëjnë një test Covid përpara se të hyjnë në Evropë

Kombet evropiane rekomanduan të mërkurën vendosjen e kufizimeve të reja për udhëtarët nga Kina mes frikës së një rritje të rasteve me Covid.

Pasagjerët që nisen nga Kina ka të ngjarë të duhet të paraqesin një test negativ për Covid përpara se të largohen nga vendi nëse shkojnë drejt një prej 27 vendeve të BE-së. Atyre gjithashtu ka të ngjarë të kërkohet të mbajnë maska ​​për fytyrën gjatë fluturimeve dhe potencialisht t’i nënshtrohen testeve të rastësishme në mbërritje.

Shtetet Anëtare ranë dakord për një qasje të koordinuar paraprake në dritën e zhvillimeve të Covid-19 në Kinë”, thuhet në një deklaratë të lëshuar të mërkurën, pas një takimi të zyrtarëve të BE-së që zgjati disa orë.

Politika shëndetësore është nën juridiksionin e qeverive individuale. I takon kryeqyteteve të ndryshme të vendosin nëse do të ndjekin rekomandimet e BE-së. Disa vende të BE-së tashmë kanë rritur masat e tyre të mbrojtjes kundër rasteve të reja të mundshme nga Kina.

Zyrtarët në Kinë kanë kritikuar kërkesat e vendosura së fundmi për testimin e udhëtarëve nga vendi dhe kanë kërcënuar se do të marrin kundërmasa reciproke. Kina aktualisht kërkon që vizitorët e huaj të prodhojnë një test negativ Covid-19 përpara se të hyjnë në vend, si dhe të karantinohen për tetë ditë pas mbërritjes së tyre. Pekini synon të heqë kërkesat e izolimit këtë fundjavë që vjen, por do të vazhdojë të kërkojë prova të testeve negative të Covid-19 nga vizitorët nga jashtë. Në dhjetor, ajo tha gjithashtu se do të rifillonte lëshimin e vizave për banorët për të udhëtuar jashtë vendit.

SHBA, India, Britania e Madhe, Japonia dhe Australia kanë njoftuar të gjitha masa më të ashpra ndaj udhëtarëve nga Kina në një përpjekje për të parandaluar një rritje të rasteve me Covid.

Italia ishte ndër vendet e para të BE-së që ndërmori veprime pas largimit të papritur të Pekinit nga masat e rrepta që ishin në fuqi për pjesën më të madhe të pandemisë.

Roma, një nga më të goditurat në Evropë nga pandemia, urdhëroi testimin e detyrueshëm javën e kaluar. Franca dhe Spanja gjithashtu kishin mbajtur qëndrime të ngjashme.

Lëvizja e fundit nga Komisioni Evropian, krahu ekzekutiv i BE-së, synon të koordinojë rregullat në të gjithë rajonin.

Në fund të dhjetorit, autoritetet kineze thanë se do të rifillonin lëshimin e vizave për banorët për të udhëtuar jashtë vendit. Ata gjithashtu thanë se udhëtarët që mbërrijnë në Kinë nuk do të duhet të karantinohen më.

Megjithatë, Kina ka përjetuar një rritje të infeksioneve Covid që nga nëntori dhe ka shqetësime për nivelin e imunizimit në mesin e popullsisë së saj. Vendi ka nëntë vaksina të zhvilluara brenda vendit, sipas Reuters, por këto nuk janë përditësuar për variantin omicron, i konsideruar shumë infektiv.

Autoritetet evropiane ofruan dërgimin e vaksinave në Kinë, por Pekini nuk është përgjigjur ende, sipas një zëdhënësi të Komisionit Evropian.

Zëdhënësi i komisionit i tha CNBC se BE-ja kishte kontaktuar përmes delegacionit të saj në Pekin “për të ofruar solidaritet dhe mbështetje, duke përfshirë shkëmbimin e ekspertizës së shëndetit publik dhe donacioneve të vaksinave të përshtatura nga BE”.

I pyetur të martën në lidhje me ofertën nga Evropa për të ofruar vaksina kundër Covid, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Mao Ning u përgjigj: “Kina ka krijuar linjat më të mëdha të prodhimit në botë të vaksinave Covid me një kapacitet prodhimi vjetor prej mbi 7 miliardë doza dhe një prodhim vjetor mbi 5.5 miliardë doza, të cilat plotësojnë nevojat për të siguruar që të gjithë njerëzit që kualifikohen për vaksinim të kenë akses në vaksinat kundër Covid.

Situata e Covid në Kinë është e parashikueshme dhe nën kontroll,” shtoi ajo.

Burimi: CNBC