Biçikleta e vjetër e Princeshës Diana shitet për 44’000 £

Biçikleta e vjetër e Princeshës Diana është shitur për 44,000. Çmimi i biçikletës Raleigh Traveller e viteve 1970 u dyfishua nga ç’pritej të merrte kur u ble nga një ofrues amerikan në internet nga një ankand i mbajtur nga Burstow & Hewett Auctioneers në Battle, East Sussex, Angli, javën e kaluar.

Diana, e cila vdiq tragjikisht në moshën 36 vjeç në një aksident automobilistik në Paris, e përdorte biçikletën çdo ditë për të shkuar në vendin e saj të mëparshëm të punës, një çerdhe në Londër, para se të martohej me Princin Charles në 1981. Pasi u martua në familjen mbretërore britanike, biçikleta me sa duket u konsiderua “jo e përshtatshme për një anëtar të familjes mbretërore” nga zyrtarët, kështu që ajo e hoqi qafe atë.

Më parë kishte arritur 9,200 £ kur u shit në 2018 dhe pritej që të shitej vetëm për 15’000 dhe 20’000 këtë herë. Mbajtësi i ankandit Mark Ellin e përshkroi atë si “ndoshta biçikleta më e famshme në botë”, ndërsa shtëpia e ankandeve Burstow dhe Hewett e renditi atë si “biçikletë turpi” dhe “një simbol i famshëm i shtypjes së Dianës”. Sendi erdhi me një letër vërtetësie nga Gerald Stonehill, i cili e bleu biçikletën direkt nga Diana. Letra përmend kushtet e gomave, si dhe shenjat e stilolapsit në shalë.

Besohet se biçikleta u shit për një çmim kaq të lartë për shkak të popullaritetit të madh të serisë Netflix ‘The Crown’ i cili tregon një version të trilluar të historisë së familjes mbretërore britanike, në të cilën Diana luhet nga Emma Corrin.

Pronari i ri i biçikletës historike është zbuluar të jetë Barry Glazer, një avokat i shquar në Baltimore, Maryland.

Në një deklaratë, firma e tij Zyra Ligjore e Barry R Glazer LLC, tha se ai “do të ngrejë një memorial kushtuar rrënjëve themelore raciste të Familjes Mbretërore Britanike. Memoriali do të vendoset në një enklavë në zyrën e tij të vendosur në një ndërtesë historike, e përdorur nga ‘hekurudha’ nëntokësore për të ndihmuar skllevërit për liri në Baltimore“.

Burimi: Bang Showbiz