Biden dhe Putin vlerësojnë bisedimet e samitit të Gjenevës por mosmarrëveshja mbetet

Presidentët e SHBA dhe Rusisë kanë vlerësuar bisedimet e tyre në Gjenevë por kanë bërë pak përparim konkret në takimin e parë të tillë që nga viti 2018.

U deklaruan mosmarrëveshje, tha Presidenti i SHBA Joe Biden, por jo në një mënyrë hiperbolike dhe ai tha se Rusia nuk dëshironte një Luftë të Ftohtë të re.

Presidenti rus Vladimir Putin tha se Z. Biden ishte një burrë shteti me përvojë dhe të dy “flisnin të njëjtën gjuhë”.

Bisedimet zgjatën katër orë, më pak kohë nga sa ishte planifikuar.

Z. Biden tha se ata nuk kishin nevojë të kalonin më shumë kohë duke folur dhe tani ekzistonte një perspektivë e mirëfilltë për të përmirësuar marrëdhëniet me Rusinë.

Të dy palët ranë dakord të fillojnë një dialog mbi kontrollin e armëve bërthamore. Ata gjithashtu thanë se do të kthejnë ambasadorët në kryeqytetet e njëri-tjetrit, të dërguarit u tërhoqën reciprokisht për konsultime në mars, pasi SH.B.A. akuzuan Rusinë për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale 2020.

Sidoqoftë, kishte pak shenja të marrëveshjes për çështje të tjera, përfshirë sigurinë kibernetike, Ukrainën dhe fatin e liderit rus të opozitës Alexei Navalny, i cili aktualisht po vuan një dënim prej dy vjet e gjysmë në një koloni penale.

Z. Biden tha se do të kishte “pasoja shkatërruese” për Rusinë nëse Navalny vdiste në burg.

Çfarë diskutuan udhëheqësit?

Para samitit, të dy palët thanë se marrëdhëniet ishin në fund të gurit.

Z. Putin bëri me dije për një marrëveshje të mundshme për shkëmbimin e të burgosurve, duke thënë se ai besonte se mund të gjendeshin kompromise.

Në lidhje me sulmet kibernetike, Z. Putin largoi akuzat për përgjegjësi ruse, duke thënë se shumica e sulmeve kibernetike në Rusi kishin origjinën nga SH.B.A.

Z. Biden tha se ai i tha Z. Putin se infrastruktura kritike, të tilla si uji ose energjia, duhet të jenë “jashtë kufijve” për sulmet e piraterisë ose sulmeve të tjera.

Të dy palët ndryshonin mendim ashpër për të drejtat e njeriut, përfshirë të drejtën për të protestuar.

Z. Putin hodhi poshtë shqetësimet e SHBA në lidhje me Alexei Navalny, i cili kohët e fundit ndërmori një grevë urie 24-ditore.

Ai tha se Navalny shpërfilli ligjin dhe e dinte se do të përballej me burg kur të kthehej në Rusi pasi kishte kërkuar trajtim mjekësor në Gjermani. Navalny thotë se ai ishte helmuar me një agjent nervor me urdhër të Putinit – një akuzë që Putin e mohon.

Ai tha se Rusia nuk dëshironte trazira në territorin e saj të krahasueshme me trazirat e Kapitolit ose lëvizjen Black Jets Matter.

Z. Biden hodhi poshtë komentet e Z. Putin rreth Black Lives Matter si “qesharake” dhe tha se të drejtat e njeriut “do të ishin gjithmonë në tryezë”.

I pyetur pse Rusia do të donte të bashkëpunonte me SHBA, Z. Biden tha se ishte “në një dituatë shumë, shumë të vështirë tani”.

Ata janë duke u shtrënguar nga Kina. Ata duan që dëshpërimisht të mbeten një fuqi e madhe,“-u tha ai gazetarëve, pak para se të largohej nga Gjeneva.

Korrespondentja e BBC së Moskës Sarah Rainsford thotë se Putin ishte i etur të nënvizonte disa herë se Rusia ishte një fuqi bërthamore – një vend i rëndësishëm, me një ekonomi më të vogël se ajo e SH.B.A., por një që ende kishte rëndësi dhe kjo ishte arsyeja pse Z. Biden kishte ardhur për të biseduar tek ai.

Burimi: BBC News