Bill Gates thotë se kripto dhe NFT janë “100% të bazuara në teorinë më të madhe të budallenjve”

Bill Gates nuk është një adhurues i kriptomonedhave ose NFT-ve.

Duke folur në një fjalim të TechCrunch mbi ndryshimin e klimës të martën, miliarderi bashkë-themelues i Microsoft-it e përshkroi fenomenin si diçka që është “100% e bazuar në teorinë më të madhe të budallenjve”, duke iu referuar idesë se asetet e mbivlerësuara do të rriten në çmim kur ka mjaft investitorë të gatshëm për të paguar më shumë për ta.

Gates bëri shaka se “imazhet digjitale të shtrenjta të majmunëve” do ta “përmirësonin botën jashtëzakonisht”, duke iu referuar koleksionit të shumëpërfolur Bored Ape Yacht Club NFT.

NFT-të janë tokenë që nuk mund të shkëmbehen me njëri-tjetrin. Ata shpesh përdoren si një mënyrë për të provuar pronësinë e aseteve digjitale si koleksionet e artit ose sportit. Por kritikët i shohin ato si të mbipopulluara dhe potencialisht të dëmshme për mjedisin, duke pasur parasysh natyrën e etur për pushtet të kriptomonedhave. Shumë NFT janë ndërtuar në rrjetin pas ethereum, tokenit të dytë më të madh.

“Unë jam mësuar me klasat e aseteve… si një fermë ku ata kanë prodhim, ose si një kompani ku prodhojnë produkte,” tha Gates.

Sa i përket kriptos, “Unë nuk jam i përfshirë në këtë,” shtoi Gates.

Kriptomonedhat ranë ndjeshëm këtë javë pasi Celsius, një firmë huadhënëse e kriptove, ndaloi të gjitha tërheqjet e llogarisë. Debakli ka nxitur frikën e një ngjarjeje të afërt të falimentimit për Celsius – dhe efekte të mundshme negative për pjesë të tjera të tregut të kriptove. Nga ana e tij, Celsius thotë se po punon gjatë gjithë kohës për komunitetin e tyre.

Bota e dëmtuar e kriptove tashmë po lëpinte plagët e saj pas rënies së UST – një e ashtuquajtur “stablecoin” që ishte menduar të vlente 1 dollarë – dhe Luna. Në kulmin e tyre, të dyja kriptovalutat kishin një vlerë të kombinuar 60 miliardë dollarë.

Bitcoin u tregtua për herë të fundit me 21,107 dollarë të mërkurën, me një rënie prej 7% në 24 orët e fundit. Kriptomonedha më e madhe në botë ka fshirë mbi gjysmën e vlerës së saj që nga fillimi i vitit 2022.

Burimi: CNBC