Bitcoin rritet pak pasi arriti nivelin më të ulët të 2 viteve

Bitcoin u kthye më lart të martën, pasi arriti shkurtimisht në nivelin më të ulët dyvjeçar, pasi investitorët vlerësojnë dëmin e mundshëm që do të vijë ende pas rënies së FTX.

Kriptomonedha më e madhe sipas kapitalit të tregut u tregtua për herë të fundit me 2% më të lartë në 16,131.74 dollarë, sipas Coin Metrics. Më herët gjatë ditës ra në 15,480 dollarë, niveli më i ulët që nga 11 nëntori 2020. Etheri u rrit 2% në 1,127,30 dollarë.

Rikthimi pasoi raportet se Justin Sun potencialisht mund të blinte asete nga FTX. Sipërmarrësi i kriptove u tha gazetarëve të martën se ai dhe bashkëpunëtorët e tij “janë të hapur për çdo lloj marrëveshjeje” dhe “të gjitha opsionet janë në tryezë”.

Tregu i kriptomonedhave ka humbur më shumë se 1.4 trilion dollarë në vlerë këtë vit pasi industria është rrënuar me probleme nga projektet e dështuara deri në një krizë likuiditeti, të përkeqësuar nga rënia e FTX, dikur një nga shkëmbimet më të mëdha në botë.

Çështjet e fundit të Crypto-s filluan pasi Changpeng Zhao, CEO i Binance, tha se shkëmbimi i tij do të shesë argumentet e tij FTT. FTT është monedha digjitale vendase e shkëmbimit të kriptove të FTX. Lëvizja e Binance shkaktoi kolapsin e FTX, një kompani që dikur vlerësohej në 32 miliardë dollarë. FTX që atëherë ka paraqitur për falimentim.

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, hakerët vodhën rreth 477 milionë dollarë kriptomonedhë nga FTX, pjesa më e madhe e së cilës është konvertuar në etherin e monedhës digjitale. Por hakerët kanë filluar t’i pastrojnë ato para në bitcoin. Për shkak se ata po shesin ether, çmimi i etherit gjithashtu ka qenë nën presion.

Ether po tregtohej me rënie gati 2% në 1,109,55 dollarë në orën 8:12 të mëngjesit ET.

FTX mund të ketë më shumë se 1 milion kreditorë. Ajo u detyrohet më shumë se 3 miliardë dollarëve vetëm 50 kreditorëve të saj kryesorë të pasiguruar.

Themeluesi i disgraced FTX, Sam Bankman-Fried dha dorëheqjen si CEO në fillim të këtij muaji dhe u zëvendësua nga John Ray III.

Ray po kërkon të shesë ose ristrukturojë perandorinë globale të FTX.

Ndërkohë, Bankman-Fried është ende duke shpresuar se ai mund të ndërmjetësojë një lloj marrëveshjeje për të shpëtuar FTX, raportoi CNBC.

Por çmimet e kriptove mbeten nën presion pasi investitorët kanë frikë se kolapsi i FTX mund të shkaktojë ngjitje në të gjithë industrinë.

Në fillim të këtij viti, kolapsi i të ashtuquajturit stablecoin algoritmik terraUSD shkaktoi valë tronditëse në të gjithë botën e kriptove dhe kontribuoi në rënien e entiteteve të tjera si fondi mbrojtës Three Arrows Capital.

Investitorët janë të shqetësuar për efektet e ngjashme të valëzimit nga dështimi i FTX.

Burimi: CNBC