CEO i Twitter dhe Square: “Hiperinflacioni” do të ndodhë së shpejti në SHBA dhe në botë

Bashkëthemeluesi i Twitter, Jack Dorsey, vlerësoi përshkallëzimin e inflacionit në SHBA, duke thënë se gjërat do të përkeqësohen ndjeshëm.

Hiperinflacioni do të ndryshojë gjithçka”, shkroi Dorsey në Twitter të premten. “Po ndodh.

Postimi vjen pasi inflacioni i çmimeve të konsumit po arrin një nivel më të lartë prej 30 vitesh në SHBA dhe shqetësimi se problemi mund të jetë më i keq se sa kanë parashikuar politikëbërësit po rritet.

Të premten, kryetari i Rezervës Federale, Jerome Powell, pranoi se presionet e inflacionit “ka të ngjarë të zgjasin më shumë se sa pritej më parë”, duke vënë në dukje se ato mund të vazhdojnë të rriten “gjatë vitit të ardhshëm”. Kreu i bankës qendrore shtoi se ai pret që Fed së shpejti të fillojë të tërhiqet nga masat e jashtëzakonshme që ka dhënë për të ndihmuar ekonominë të cilën kritikët thonë se ka nxitur rrjedhën e inflacionit.

Përveç menaxhimit të një platforme mediash sociale që ka 206 milionë përdorues aktivë të përditshëm, Dorsey është një mbrojtës i fortë i bitcoin. Ai ka thënë se Square, platforma e përpunimit të kartave të debitit dhe kreditit që bashkëthemeloi Dorsey, po kërkon të hyjë në minierën e kriptomonedhës. Square gjithashtu zotëron disa bitcoin dhe lehtëson tregtimin me të.

Duke iu përgjigjur komenteve të përdoruesve, Dorsey shtoi të premten se ai e sheh problemin e inflacionit duke u përshkallëzuar në të gjithë globin. “Kjo do të ndodhë së shpejti në SHBA, dhe kështu në botë”, shkroi ai në Twitter. Dorsey është aktualisht CEO i Twitter dhe Square.

Mund të jetë befasuese për disa që Dorsey përdori fjalën hiperinflacion, një kusht i rritjes së shpejtë të çmimeve që mund të shkatërrojë monedhat dhe të rrëzojë ekonomi të tëra.

Investitori miliarder Paul Tudor Jones dhe të tjerë kanë bërë thirrje për një periudhë të rritjes së inflacionit. Jones tha për CNBC në fillim të javës se ai zotëron disa bitcoin dhe e sheh atë si një mbrojtje të mirë të inflacionit.

Është e qartë se kripto po fiton garën kundër arit për momentin,” tha Jones të mërkurën.

Por shumica e investitorëve të mëdhenj nuk kanë shkuar aq larg sa të bëjnë thirrje për hiperinflacion si Dorsey.

Burimi: CNBC