Cilët ishin termat më të kërkuar në Google në 2022?

Google ka publikuar rezultatet për termat më të kërkuar për vitin 2022 dhe ka pasur disa fitues të mëdhenj.

Në të gjithë botën, termi i vetëm më i kërkuar ishte “Wordle“.

Loja e drejtpërdrejtë e hamendësimit të fjalëve u projektua nga Josh Wardle në 2021 dhe e goditi planetin këtë vit. Interesi për lojën arriti kulmin në mes të shkurtit menjëherë pasi loja u ble nga New York Times.

Është raportuar se Wordle është blerë për një çmim “shtatëshifror të ulët” dhe duket se ia ka vlejtur, me lojën që kryeson tabelën globale për shumicën e termave të Google.

Michael Dwyer/Copyright 2022 The AP. All rights reserved
Një lojë Wordle shihet në një telefon celular. Michael Dwyer/E drejta e autorit 2022 The AP. Të gjitha të drejtat e rezervuara

Njerëzit thjesht nuk mund të mjaftohen me lojën pasi Wordle krijoi versione kopjuese pothuajse të pafundme. Të preferuarat personale përfshijnë Quordle, ku duhet të provoni dhe të merrni me mend katër fjalë të ndryshme me 5 shkronja; Worldle, ku ju e merrni me mend një vend nga skica e tij kufitare; dhe Tradle, më e çuditshmja, ju kërkon të merrni me mend një vend bazuar në PBB-në dhe eksportet e tij.

Wordle ishte më i popullarizuari në Zelandën e Re, me 6 vendet më të mira që u kërkuan për të gjitha kombe me origjinë angleze. Megjithatë, që nga shkurti, popullariteti i termit të kërkimit është ulur në mënyrë të vazhdueshme, kështu që mund të mos shfaqet aq fort në listat e 2023.

Termat e tjerë të kërkimit të vitit 2022 pasqyruan gjithashtu lajmet e mëdha të vitit.

AP/Ukrainian Presidential Press Office
Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy inspekton ndërtesat e dëmtuara teksa viziton qytetin e Vyshgorod jashtë kryeqytetit Kiev. AP/Zyra e shtypit presidenciale e Ukrainës

Globalisht, ‘Ukraina‘ ishte lajmi i vetëm më i kërkuar për të. Nuk është për t’u habitur që lufta e paprovokuar e tokës evropiane që Rusia filloi në shkurt ka dominuar titujt kryesorë. Ukraina ishte gjithashtu termi i tretë më i kërkuar globalisht në përgjithësi.

Përhapësi i luftës në Ukrainë, presidenti rus Vladimir Putin u rendit gjithashtu si personi i katërt më i kërkuar.

Por ndërsa Putini u bë një nga njerëzit më të kërkuar në Google të vitit duke filluar një luftë, emrat e tjerë të mëdhenj që ishin në krye të top listave të Google ishin përfshirë të gjithë në titujt më të pavlerë.

Johnny Depp dhe Amber Heard janë të dy në top 5 kategoritë e njerëzve dhe aktorëve më të kërkuar në Google.

Gjyqi për shpifjen e çiftit në SHBA ishte një nga ngjarjet më të publikuara të vitit, pasi tregimet e abuzimit në familje u shfaqën në internet dhe kampet u krijuan rreth secilit prej yjeve.

Depp fitoi gjyqin për shpifje në SHBA (megjithëse ai humbi një të ngjashëm në MB më parë), dhe me sa duket ka fituar luftën PR, duke kryesuar listën si personi më i kërkuar në Google këtë vit. Heard ishte në vendin e tretë.

Dy personat e tjerë të top 5 më të kërkuarve u përfshinë gjithashtu në një gjyq publik për një akt të dhunshëm, megjithëse ky nuk arriti në gjykata.

Chris Pizzello/Chris Pizzello/Invision/AP
Will Smith, djathtas, godet prezantuesin Chris Rock në skenë ndërsa prezanton çmimin për filmin më të mirë dokumentar në Oscars të dielën, 27 mars 2022. Chris Pizzello/Chris Pizzello/Invision/AP

Will Smith dhe Chris Rock ishin respektivisht në vendet numër 2 dhe 5. Pas viteve të rënies së shifrave të shikueshmërisë për ceremoninë e Çmimeve të Akademisë, Smith dhe Rock u dhanë njerëzve një arsye të re për t’u akorduar.

Kur prezantuesi i Oscars Rock bëri një shaka për paraqitjen e gruas së Smith, Jada Pinkett Smith, Smith doli në skenë dhe e goditi atë drejtpërdrejt në TV. Mund të mos ketë qenë arsyeja që Akademia donte që njerëzit të shikonin përsëri ceremoninë e tyre, por pasojat që pasuan rreth veprimit të Smith dhe përpjekja e fundit për një rikthim i kanë mbajtur të ndezura kolonat e thashethemeve të të famshëmve që atëherë.

Histori të tjera të mëdha të vitit në listën më të kërkuar në Google në botë përfshijnë vdekjen e Mbretëreshës Elizabeth II. 96-vjeçarja vdiq më 8 shtator të këtij viti dhe e futi Mbretërinë e Bashkuar në një periudhë zie kombëtare që çoi në një funeral luksoz, të ndjekur nga miliona në mbarë botën.

Cilat do të jenë kushtet më të kërkuara në Google të vitit 2023 ka të ngjarë të varen nga lajmet që ende nuk janë materializuar. Cili personazh i famshëm do të godasë vitin e ardhshëm? Pasi një pandemi dhe lufta në Ukrainë ka tronditur titujt kryesorë për tre vitet e para të viteve 20, çfarë krize të re do të sjellë 2023? Dhe kush do të godasë kë në Oscarët e ardhshëm?

Burimi: Euronews