COP26: SHBA dhe Kina bien dakord të forcojnë bashkëpunimin për klimën

Shtetet e Bashkuara dhe Kina janë zotuar të rrisin bashkëpunimin për veprimet klimatike në COP26, tha të mërkurën i dërguari i Pekinit.

Xie Zhenhua u tha gazetarëve të mërkurën se dy ndotësit më të mëdhenj të karbonit do të përshkruanin përpjekjet e tyre në një deklaratë të përbashkët bazuar në udhëzimet e Marrëveshjes së Parisit 2015 për ndryshimin e klimës.

Njoftimi erdhi pasi COP26 hyri në një fazë të re negociatash të mërkurën pasi një draft i parë i vendimit përfundimtar të samitit u qarkullua herët në mëngjes.

Ja çfarë duhet të dini pas ditës së 10-të të samitit:

  • Delegatë nga pothuajse 200 vende kanë filluar shqyrtimin dhe negocimin e tekstit të projektvendimit të mërkurën.
  • Drafti u bën thirrje vendeve të forcojnë planet e tyre klimatike deri në fund të vitit të ardhshëm, “të përshpejtojnë heqjen graduale të qymyrit dhe subvencionet për lëndët djegëse fosile”. Ai gjithashtu u kërkon vendeve të zhvilluara që të “rrisin urgjentisht” mbështetjen financiare për vendet në zhvillim.
  • Jo mjaftueshëm mirë”, thonë ambientalistët. Një ekzekutiv i Greenpeace e krahasoi projektvendimin me një “kërkesë të sjellshme që vendet ndoshta, ndoshta, të bëjnë më shumë vitin e ardhshëm”.
  • Ne e dimë se çfarë duhet bërë, por ne kemi nevojë vetëm për guximin për të vazhduar dhe për ta bërë atë,” tha kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson ndërsa foli nga COP26 të mërkurën për të nxitur veprimin e klimës në samit.

Ndërsa COP26 shënon Ditën e Transportit, një grup vendesh dhe kompanish kanë nënshkruar një zotim për të kaluar në makina pa emetime deri në vitin 2040 dhe jo më vonë se 2035 në tregjet kryesore të automjeteve.

Lexo: Investimet nga prodhuesit globalë për makinat EV dhe me bateri synojë $515 miliardë

Arabia Saudite, prodhuesi më i madh në botë i naftës, ka mohuar akuzat se po punonte për të ngadalësuar negociatat dhe për të ulur angazhimet klimatike në COP26.

Burimi: Euronews