Davos 2022: Çfarë duhet pritur nga takimi më i rëndësishëm i Forumit Ekonomik Botëror në 50 vjet

Duke iu shmangur skenave tipike alpine me dëborë që zakonisht formojnë sfondin e takimit vjetor të Forumit Ekonomik Botëror (WEF) në Davos, delegatët dhe vizitorët në eventin e 2022-ës në vend të kësaj priten nga peizazhe të gjelbërta malore dhe rrezet e diellit të ngrohtë (në pjesën më të madhe).

WEF 2022 do të mblidhet në pranverë dhe jo në janar – kur mbahet tradicionalisht – për herë të parë, pasi është shtyrë në shumë raste nga COVID-19.

Krahas risisë që sjell ndryshimi i sezonit, WEF po mblidhet në një moment vendimtar.

Në historinë e saj 50-vjeçare, WEF nuk është përballur kurrë me çështje të tilla të paprecedentë globale siç përballet tani në vitin 2022, teksa bota po rimëkëmbet nga një pandemi globale, po përpiqet të frenojë ndikimin shkatërrues të krizës klimatike dhe po kalon një stuhi gjeopolitike pas pushtimit të Ukrainës.

Davosi do të jetë i ndryshëm, por jo kryesisht për shkak të mungesës së borës, por për shkak të mungesës së bashkëpunimit global për të zgjidhur këto sfida më të ngutshme,” tha Børge Brende, President i WEF, në një konferencë para eventit.

“Sfidat globale kanë nevojë për zgjidhje globale dhe ne nuk po i shohim këto zgjidhje globale dhe këtu duhet të kërkojmë në Davos”.

Ja çfarë mund të prisni të jetë në krye të axhendës në WEF të këtij viti.

Pushtimi i Rusisë në Ukrainë

Lufta në Ukrainë do të thotë se Davos do të duket pak më ndryshe këtë vit. Organizatorët, për shembull, kanë zgjedhur të mos bëjnë një ftesë për kompanitë ose përfaqësuesit rusë në dritën e sanksioneve të vendosura ndaj regjimit të Vladimir Putin.

“Zoti Putin filloi luftën dhe ai mund ta përfundojë atë”, tha Brende. “Duke pranuar sërish atë që ai ka pranuar në të kaluarën: integritetin territorial të Ukrainës”.

Mungesa e Rusisë në një nga takimet më të rëndësishme dhe ekskluzive të elitës globale ka lënë një vakum të dukshëm që po mbushet në mënyra të papritura.

Shtëpia e zbrazët e Rusisë, e cila ka qenë baza për delegacionin rus në këtë event prej vitesh, tani është marrë nga një fondacion ukrainas dhe është ripagëzuar “Shtëpia Ruse e Krimeve të Luftës”.

Vendi, i cili do të kishte pritur evente dhe takime me delegatët rusë, tani do të presë një ekspozitë që dokumenton krimet e dyshuara të luftës të kryera nga trupat ruse.

Kur të hapet zyrtarisht të hënën, do të jetë një kujtesë e thellë e luftës së vazhdueshme larg paneleve dhe diskutimeve që po mbahen në vendet e afërta të WEF.

Delegatët ukrainas do të marrin pjesë shumë në programin e eventit këtë vit, me Presidentin Volodymyr Zelenskyy që do t’i drejtohet ngjarjes përmes një transmetimi të drejtpërdrejtë të hënën. Në Davos pritet të jetë personalisht edhe kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko.

Përkeqësimi i krizës klimatike

Kriza klimatike është gjithmonë një nga pikat kryesore të bisedës në WEF dhe kjo nuk është vendosur të ndryshojë në vitin 2022.

Gjithmonë ka një reagim të konsiderueshëm kundër organizatorëve, me faktin se kaq shumë pjesëmarrës mbërrijnë në Davos me anë të avionit privat duke njollosur eko-kredencialet e ngjarjes.

Greenpeace dhe OJQ-të e tjera mjedisore kanë gjithmonë një prani në këtë ngjarje dhe në vitin 2019, aktivistja adoleshente e klimës Greta Thunberg në mënyrë të veçantë mbajti protestën e saj javore për klimën e School Strike me të rinjtë vendas.

Në ditët para ngjarjes së vitit 2022, aktivistët e klimës organizuan një protestë kundër WEF në rrugët e Cyrihut.

Michael Buholzer/Keystone via AP
Protestuesit ecin me një pankartë që lexon “Smash WEF” pranë një makine sportive gjatë një demonstrate kundër Forumit Ekonomik Botëror (WEF) në Cyrih, Zvicër, e premte, 20 maj 2022. Michael Buholzer/Keystone nëpërmjet AP

Megjithatë, këtë vit, klima nuk do të jetë më elefanti në dhomë.

Vetëm gjatë vitit të kaluar, bota ka thyer disa piketa të zymta klimatike: shtatë vitet e fundit ishin më të nxehtat e regjistruara me valë të nxehta ekstreme të vërejtura në të gjithë Mesdheun dhe Amerikën perëndimore. Evropa Perëndimore përjetoi gjithashtu përmbytjet e saj më të këqija ndonjëherë, ndërsa reshjet u regjistruan për herë të parë në një stacion samiti.

COVID është ende një prani

Për momentin, Evropa e ka lënë kryesisht pas saj pandeminë, pasi vendet në të gjithë kontinentin hapen dhe lehtësojnë ose heqin shumicën, nëse jo të gjitha kufizimet e tyre për COVID-19.

Sidoqoftë, këtu në Davos, koronavirusi është një prani e dukshme. Pjesëmarrësit, delegatët dhe mediat të gjithë duhet të ofrojnë dëshmi të vaksinimit, një PCR negative përpara mbërritjes dhe një test të dytë COVID-19 në vend. Ata pa këtë dokumentacion nuk lejohen brenda perimetrit të sigurt.

Pasi u bë virtuale në janar 2021 dhe një takim personal në Singapor më vonë gjatë vitit gjithashtu u mbyll, ngjarja e planifikuar e janarit u shty përsëri këtë vit për shkak të përhapjes së variantit Omicron.

Tani që sesioni i 2022 po takohet personalisht, diskutimet pa dyshim do të kthehen në gatishmërinë e njerëzimit për ngjarjet e ardhshme me njoftime të mundshme për barazinë e vaksinave dhe mënyrën më të mirë për të monitoruar potencialin për pandemitë e ardhshme.

Rezistenca e ekonomisë globale ndaj një ngjarjeje të tillë do të jetë gjithashtu një temë e nxehtë për diskutim.

Burimi: Euronews