Pekini dhe Shangai fillojnë të rihapen ndërsa rastet me Covid bien

Qytetet kryesore kineze Pekini dhe Shangai filluan të qetësojnë kontrollet e Covid gjatë fundjavës pasi numri i rasteve lokale ra.

Në mbarë vendin, numri i rasteve të reja me simptoma në kontinent ra në 20 të dielën, nga 54 një ditë më parë. Kryeqyteti i Pekinit raportoi tetë raste të reja me Covid për të dielën, ndërsa Shangai regjistroi gjashtë.

Lirimi i kufizimeve vjen rreth dy muaj pasi Shangai, qyteti më i madh i Kinës, urdhëroi njerëzit të qëndrojnë në apartamentet e tyre për testim masiv të virusit. Qyteti i Pekinit kishte filluar të shtrëngonte kontrollet për Covid rreth një muaj më parë, por mbylli vetëm disa lagje.

Të dielën, autoritetet e Shangait thanë se bizneset mund të fillojnë të rihapen pa pasur nevojë të aplikojnë për miratim duke filluar nga e mërkura. Një zonë tregtare e quajtur Xintiandi – duke përfshirë një Shake Shack lokale – ishte ndër ato që do të rifillonin disa operacione offline të mërkurën, sipas medias shtetërore.

Qyteti njoftoi gjithashtu një sërë masash për të mbështetur bizneset, veçanërisht ato që kishin shkurtime minimale. Për të stimuluar konsumin, qyteti tha se do t’i jepte 10,000 juanë (1,493 dollarë) për çdo individ që kalon në një makinë me bateri këtë vit.

Që nga e diela, Shanghai pretendoi se vetëm 220,000 njerëz mbetën subjekt i urdhrave më kufizues të qëndrimit në shtëpi dhe se më shumë se 22 milionë u lejuan të dilnin në komunitet.

Në Pekin, qendrat kryesore tregtare, përfshirë një qendër luksoze që u mbyll përkohësisht një muaj më parë për shkak të Covid, njoftuan se do të rihapen që nga e diela. Hotelet në periferi rurale të kryeqytetit gjithashtu mund të rihapen. Një park argëtimi i quajtur Happy Valley Pekin tha se planifikonte të rihapej të martën.

Udhëtimet dhe shumica e transportit publik rifilluan në zonën kryesore të biznesit, ndërsa më shumë njerëz u lejuan të ktheheshin në punë. Disa biblioteka, muzeume dhe palestra mund të rihapen me gjysmën e kapacitetit të tyre, nëse në shtatë ditët e fundit nuk do të zbulohej asnjë rast Covid në nivel komuniteti.

Sidoqoftë, restorantet në Pekin mund të funksionojnë ende vetëm në bazë të dërgesës, pa klientë që darkojnë brenda. Shkollat ​​e mesme dhe fillore mbeten të mbyllura.

Pas shpërthimit të fundit të Covid, si Shangai ashtu edhe Pekini kërkojnë një test të vlefshëm negativ të virusit për të hyrë në zonat publike. Në Pekin, rezultatet e testimit janë të vlefshme vetëm për 48 orë, ndërsa Shanghai tha që duke filluar nga e mërkura, rezultatet e testimit do të jenë të vlefshme për 72 orë.

Mbetet e paqartë se sa shpejt shumica e bizneseve do të jenë në gjendje të rifillojnë prodhimin normal pasi zbatimi i masave Covid mund të ndryshojë në nivel lagje. Çdo rast i ri i konfirmuar Covid ose kontakt me një të tillë mund të rezultojë në shtrëngim të ri.

Burimi: CNBC