Dokumetet: Miliarderët dhe udhëheqësit botërorë grumbulluan shuma të mëdha parash në sistemet sekrete

Dhjetëra udhëheqës të tanishëm dhe të mëparshëm botërorë, miliarderë, yje rock-u dhe zyrtarë qeveritarë kanë fshehur miliarda dollarë në llogari sekrete në det të hapur, sipas një hetimi të kryer nga Konsorciumi Ndërkombëtar i Gazetarëve Hulumtues.

Përmbledhja e dokumenteve, e quajtur Pandora Papers, është një koleksion prej afro 12 milionë të dhënave financiare që detajojnë ekzistencën e mbi 29,000 llogarive në det të hapur, raportuan të dielën Washington Post, Guardian, BBC dhe media të tjera. Kjo është dy herë më shumë se koleksioni i zbuluar nga Panama Papers, një rrjedhje që ekspozoi miliona të dhëna financiare dhe ligjore dhe zbuloi zotërimet në det të hapur të njerëzve të fuqishëm dhe me ndikim në të gjithë botën.

Gjetjet e dokumenteve, të cilat do të paraqiten në një seri historish gjatë javës së ardhshme, nxjerrin në pah financat sekrete në det të hapur për rreth dhjetëra udhëheqës botërorë, përfshirë presidentët aktualë, ish-kryeministrat dhe krerët e shteteve. Financat e rreth 100 miliarderëve dhe njerëzve me pasuri ekstreme përfshihen gjithashtu në këtë fond. “Shumë përdorin kompani guaskë për të mbajtur sende luksoze të tilla si prona dhe jahte, si dhe llogari bankare të fshehta,” raportoi Guardian.

Llogaritë në det të hapur veprojnë në vende të ndryshme në botë si Zvicra, Belize dhe Singapori, sipas Post.

Dhjetëra njerëz të fuqishëm që kanë bërë listën e miliarderëve dhe zyrtarëve publikë nga Forbes nga më shumë se 90 vende dhe territore i kanë këto llogari dhe investime në det të hapur. Mbreti Abdullah II i Jordanisë, për shembull, shpenzoi 100 milionë dollarë për shtëpi luksoze në Malibu, California, tregojnë dokumentet. Dokumentet e rrjedhura gjithashtu lidhin Presidentin rus Vladimir Putin me pasuritë sekrete në Monako, raportoi BBC.

Në mesin e këtyre regjistrave financiarë dhe ligjorë janë memorandume dhe strategji për të anashkaluar ligjet e transparencës dhe për të mbajtur sekret ekzistencën e llogarive në det të hapur.

Veçanërisht, njerëzit më të pasur në Shtetet e Bashkuara – si themeluesi i Amazon Jeff Bezos, themeluesi i Tesla Elon Musk, bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates dhe investitori miliarder Warren Buffett – nuk janë në dokumente, tha Post.

Por ka disa figura të shquara të përfshira, llogaritë e të cilëve në det të hapur janë zbuluar në hetim. Kjo listë përfshin yllin e popit Shakira dhe anëtarët e familjes mbretërore të Arabisë Saudite, sipas Post.

Why Are Offshore Accounts Considered Such a Bad Thing? - Foundation for  Economic Education

Llogaritë në det të hapur dhe besimet e mbrojtjes së aseteve shpesh luajnë një rol në krime të tmerrshme si trafiku i drogës dhe sulmet ransomware, thonë ekspertët.

“Sistemi financiar në det të hapur është një problem që duhet të shqetësojë çdo person që i bindet ligjit në të gjithë botën,” tha ish-oficerja e FBI-së Sherine Ebadi për Post. “Këto sisteme nuk lejojnë vetëm mashtrimet tatimore të shmangin pagimin e pjesës së tyre të drejtë. Ato minojnë strukturën e një shoqërie të mirë.”

Burimi: Insider