Ekuipazhi i Blue Origin me William Shatner niset dhe kthehet me sukses nga hapësira

Blu Origin i Jeff Bezos lëshoi raketën e tij New Shepard për herë të pestë këtë vit të mërkurën, dhe me aktorin kanadez William Shatner që iu bashkua fluturimit të dytë kozmik të kompanisë deri më sot.

I quajtur NS-18, ky mision i New Shepard mbante një ekuipazh prej katër personash: Shatner, Zëvendëspresioni i Blue Origin i misionit dhe operacioneve të fluturimit Audrey Powers, bashkëthemeluesi i Planet Labs Chris Boshuizen dhe bashkëthemeluesi i Medidata Glen de Vries.

Lëshimi ndodhi rreth orës 4:50 të pasdites.

The crew of NS-18, from left: Audrey Powers, William Shatner, Dr. Chris Boshuizen, and Glen de Vries.

Shatner, i cili luajti Kapitenin Kirk në serinë televizive “Star Trek”, tani është personi më i vjetër që ka fluturuar në hapësirë, në moshën 90 vjeç. Rekordi më parë mbahej nga pionerja e hapësirës ajrore, Wally Funk, e cila në moshën 82-vjeçare fluturoi për herë të parë me ekuipazhin e Blue Origin në korrik.

Raketa u lëshua nga objekti privat i Blue Origin në Teksasin Perëndimor, duke arritur mbi 100 kilometra (ose më shumë se 340,000 metra lartësi) para se të kthehej në Tokë i sigurt disa minuta më vonë. Nga fillimi në fund, nisja zgjati rreth 11 minuta. Ekuipazhi përjetoi rreth tre minuta pa peshë.

"Star Trek" actor William Shatner is presented with a challenge coins along with former NASA engineer Chris Boshuizen, clinical research entrepreneur Glen de Vries and Blue Origin vice president and engineer Audrey Powers before their suborbital flight on

Kapsula fluturon në mënyrë autonome, pa pilot njerëzor dhe kthehet nën një sërë parashutash për të zbarkuar në shkretëtirën e Teksasit.

Përforcuesi i raketave New Shepard është gjithashtu i ripërdorshëm. NS-18 ishte lëshimi dhe ulja e katërt për këtë përforcues.

Burimi: CNBC