Elon Musk blen zyrtarisht Twitter për $44 miliardë

Elon Musk arriti një marrëveshje për të blerë Twitter Inc (TWTR.N) për 44 miliardë dollarë para të hënën, në një transaksion që do të zhvendosë kontrollin e platformës së mediave sociale të populluar nga miliona përdorues dhe liderë globalë te personi më i pasur në botë.

Është një moment i rëndësishëm për kompaninë 16-vjeçare, e cila u shfaq si një nga sheshet publike më me ndikim në botë dhe tani përballet me një sërë sfidash.

Musk, i cili e quan veten absolutist të fjalës së lirë, ka kritikuar moderimin e Twitter. Ai dëshiron që algoritmi i Twitter për t’i dhënë prioritet tweet-eve të jetë publik dhe kundërshton t’i japë shumë pushtet në shërbim korporatave që reklamojnë.

Aktivistët politikë presin që një regjim Musk do të nënkuptojë më pak moderim dhe rivendosje të individëve të ndaluar, përfshirë ish-presidentin Donald Trump. Konservatorët brohoritën perspektivën e më pak kontrolleve ndërsa disa aktivistë të të drejtave të njeriut shprehën frikën e rritjes së gjuhës së urrejtjes.

Musk ka mbrojtur gjithashtu ndryshime miqësore për përdoruesit në shërbim, të tilla si një buton redaktimi dhe mposhtja e “bots spam” që dërgojnë sasi dërrmuese të tweets të padëshiruara.

Lexo: 4 ndryshime që Elon Musk mund të bëjë në Twitter

Diskutimet mbi marrëveshjen, të cilat javën e kaluar dukeshin të pasigurta, u përshpejtuan gjatë fundjavës pasi Musk joshi aksionarët e Twitter me detajet e financimit të ofertës së tij.

“Fjala e lirë është themeli i një demokracie funksionale dhe Twitter është sheshi digjital i qytetit ku debatohen çështje jetike për të ardhmen e njerëzimit”, tha Musk në një deklaratë.

Ish-CEO i Twitter-it, Jack Dorsey, e vlerësoi marrëveshjen vonë të hënën me një seri postimesh në Twitter që falënderonin Musk dhe CEO aktual të Twitter, Parag Agrawal për “daljen e kompanisë nga një situatë e pamundur”.

Twitter si kompani ka qenë gjithmonë problemi im i vetëm dhe keqardhja ime më e madhe. Ka qenë në pronësi të Wall Street dhe modelit të reklamave. Rikthimi i tij nga Wall Street është hapi i parë i duhur,” tha ai.

Aksionet e Twitter u rritën me 5.7% të hënën për të përfunduar në 51.70 dollarë. Marrëveshja përfaqëson një premium afërsisht 40% ndaj çmimit të mbylljes një ditë përpara se Musk të zbulonte se kishte blerë më shumë se 9% të aksioneve.

Burimi: Reuters