Elon Musk ka një “ndjenjë super të keqe” për ekonominë, detyrohet të shkurtojë 10% të vendeve të punës në Tesla

CEO i Tesla-s, Elon Musk ka një “ndjenjë super të keqe” për ekonominë dhe duhet të shkurtojë rreth 10% të vendeve të punës në prodhuesin e makinave elektrike, tha ai në një email drejtuar drejtuesve të parë nga Reuters.

Mesazhi, i dërguar të enjten dhe i titulluar “pauzë të gjitha punësimet në mbarë botën”, erdhi dy ditë pasi miliarderi i tha stafit të tij të ktheheshin në vendin e punës ose të largoheshin, dhe shton një kor në rritje të paralajmërimeve nga drejtuesit e biznesit për rreziqet e recesionit.

Tesla punësoi pothuajse 100,000 njerëz në kompani dhe filialet e saj në fund të vitit 2021, sipas dosjes vjetore të SEC.

Aksionet e Tesla ranë gati 3% në tregtinë para tregut në SHBA të premten dhe aksionet e saj të listuara në Frankfurt ranë 3.6% pas raportit të Reuters. Kontratat e së ardhmes Nasdaq në SHBA u kthyen negative dhe u tregtuan 0.6% më të ulëta.

Musk ka paralajmëruar javët e fundit për rrezikun e një recesioni, por emaili i tij që urdhëronte ngrirjen e punësimeve dhe shkurtimin e stafit ishte mesazhi më i drejtpërdrejtë dhe i profilit të lartë të këtij lloji nga kreu i një prodhuesi automjetesh.

Deri më tani, kërkesa për makina Tesla dhe automjete të tjera elektrike ka mbetur e fortë dhe shumë nga treguesit tradicionalë të një rënieje – duke përfshirë rritjen e inventarëve dhe stimujve të tregtarëve në Shtetet e Bashkuara – nuk janë materializuar.

Por Tesla ka luftuar për të rifilluar prodhimin në fabrikën e saj në Shangai pasi bllokimet e Covid-19 detyruan ndërprerje të kushtueshme në fabrikë.

“Ndjenjën e keqe të Musk e ndjejnë shumë njerëz,” tha Carsten Brzeski, kreu global i kërkimit makroekonomik në bankën holandeze ING. “Por ne nuk po flasim për recesion global. Presim një ftohje të ekonomisë globale në fund të vitit. SHBA-të do të ftohen, ndërsa Kina dhe Evropa nuk do të tërhiqen.”

Pikëpamja e zymtë e Musk i bën jehonë komenteve të fundit nga drejtuesit, përfshirë CEO të JPMorgan Chase, Jamie Dimon dhe presidentin e Goldman Sachs, John Waldron.

Një “uragan është pikërisht atje poshtë rrugës që vjen nga ne,” tha Dimon këtë javë.

Inflacioni në Shtetet e Bashkuara po lëviz në nivelet më të larta të 40 viteve dhe ka shkaktuar një rritje të kostos së jetesës për amerikanët, ndërsa Rezerva Federale përballet me detyrën e vështirë për të ulur kërkesën aq sa të frenojë inflacionin, duke mos shkaktuar një recesion.

Musk, njeriu më i pasur në botë sipas Forbes, nuk shtjelloi arsyet e “ndjenjës së tij super të keqe” në lidhje me perspektivën ekonomike në emailin e shkurtër të parë nga Reuters.

Një numër analistësh kanë ulur objektivat e çmimeve për Teslën kohët e fundit, duke parashikuar dërgesa më të ngadalta për shkak të bllokimeve kineze dhe humbjes së prodhimit në uzinën e saj në Shangai, një qendër që furnizon automjete elektrike në Kinë dhe për eksport.

Kina përbënte pak më shumë se një të tretën e dërgesave globale të Tesla në vitin 2021, sipas zbulimeve të kompanisë dhe të dhënave të publikuara mbi shitjet atje.

Analisti i Wedbush Securities Daniel Ives tha në një postim në Twitter se Musk dhe Tesla “po përpiqeshin të ishin përpara një ngritjeje më të ngadaltë të ofrimit këtë vit dhe të ruanin marzhet përpara një ngadalësimi ekonomik”.

“Ndaloni të gjitha punësimet”

Përpara paralajmërimit të Musk, Tesla kishte rreth 5,000 postime pune në LinkedIn nga shitjet në Tokio dhe inxhinierët në gjigafabrikën e saj të re në Berlin e deri te shkencëtarët me mësim të thellë në Palo Alto. Ajo kishte planifikuar një event punësimi në internet për Shangain më 9 qershor në kanalin e saj WeChat.

Kërkesa e Musk që stafi të kthehet në zyrë tashmë është përballur me reagime në Gjermani.

“Të gjithëve në Tesla u kërkohet të kalojnë të paktën 40 orë në zyrë në javë”, shkroi Musk në emailin e tij të së martës. “Nëse nuk paraqiteni, ne do të supozojmë se keni dhënë dorëheqjen.”

Duke iu drejtuar një konference në mes të majit në Miami Beach, Musk tha: “Unë mendoj se ndoshta jemi në një recesion dhe ai recesion do të përkeqësohet.” Ai shtoi: “Me siguri do të jetë pak e vështirë, nuk e di, një vit, ndoshta 12 deri në 18 muaj, zakonisht është koha që duhet për të ndodhur një korrigjim.

Burimi: CNBC