Elon Musk nis një sondazh në Twitter nëse do të rikthejë Trump

Elon Musk nisi një sondazh në Twitter vonë të premten duke u kërkuar ndjekësve të votojnë nëse do të risjellin llogarinë e ish-presidentit të SHBA Donald Trump në platformë, me rezultatet e hershme që tregojnë afërsisht 60% që votuan po.

Vox Populi, Vox Dei”, shkroi Musk në Twitter, një frazë latine që përafërsisht do të thotë “zëri i popullit është zëri i Zotit”. Votimi ishte i hapur për 24 orë.

Musk, pronari i ri i Twitter, tha në maj se do të anulonte ndalimin e Twitter ndaj Trump, llogaria e të cilit u pezullua pas sulmit të vitit të kaluar në Kapitolin e SHBA.

Musk tha më herët gjatë ditës se një vendim për të rikthyer llogarinë e Trump nuk ishte marrë ende dhe se Twitter kishte rivendosur disa llogari të diskutueshme që ishin ndaluar ose pezulluar, duke përfshirë website-n satirik Babylon Bee dhe komedianin Kathy Griffin.

Vendimi i Musk për t’u kërkuar përdoruesve të Twitter për udhëzime se kush duhet të jetë në platformë është pjesë e një ristrukturimi të madh të kompanisë, duke përfshirë pushime masive nga puna.

Në një memorandum të premten për punonjësit e mbetur që u pa nga Reuters, Musk u kërkoi atyre që shkruajnë kodin e software-it të raportojnë në katin e 10-të të selisë së Twitter-it në San Francisko në fillim të pasdites.

Miliarderi tha në një email vijues: “Nëse është e mundur, do ta vlerësoja nëse mund të fluturonit në SF për të qenë i pranishëm personalisht“, duke shtuar se ai do të ishte në zyrë deri në mesnatë dhe do të kthehej të shtunën në mëngjes.

Ai u kërkoi punonjësve t’i dërgonin me email një përmbledhje të asaj që kodi i tyre i software-it “ka arritur” në gjashtë muajt e fundit, “së bashku me deri në 10 pamje të ekranit të linjave më të spikatura të kodit”.

Do të ketë intervista të shkurtra teknike që do të më lejojnë të kuptoj më mirë grumbullin e teknologjisë në Twitter,” shkroi Musk në një nga emailet dhe u kërkoi inxhinierëve të raportonin në orën 14:00. te premten.

Emailet erdhën një ditë pasi qindra punonjës të Twitter u vlerësuan se kishin vendosur të largoheshin nga kompania e bllokuar e mediave sociale pas një afati të së enjtes nga Musk që stafi të regjistrohej për “orë të gjata me intensitet të lartë”.

Eksodi shton ndryshimin dhe kaosin që kanë shënuar tre javët e para të Musk si pronar i Twitter. Ai ka shkarkuar menaxhmentin e lartë, duke përfshirë ish-CEO Parag Agarwal dhe zyrtarë të lartë të ngarkuar për sigurinë dhe privatësinë, duke tërhequr vëmendjen nga një rregullator.

Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë u shpreh gjithashtu, duke thënë se Twitter duhet t’u tregojë amerikanëve se si kompania po mbronte të dhënat e tyre.

Website i teknologjisë Platformer raportoi të premten se Robin Wheeler, drejtuesi kryesor i shitjeve të reklamave të kompanisë, ishte shkarkuar.

Wheeler, e cila u tha punonjësve në një memo javën e kaluar se ajo po qëndronte, shkroi në Twitter të premten: “Për ekipin dhe klientët e mi… ti ishe gjithmonë përparësia ime e parë dhe e vetme“, me një emoji përshëndetje që është miratuar si një dërgesë për punonjësit që largohen.

Twitter u tha punonjësve të enjten se do të mbyllte zyrat e tij dhe do të shkurtonte aksesin në distinktiv deri të hënën, sipas dy burimeve. Reuters nuk mundi të konfirmonte menjëherë nëse selia u rihap.

Të premten pasdite, kompania kishte filluar të ndërpresë aksesin në sistemet e kompanisë për disa nga punonjësit që kishin refuzuar të pranonin ofertën e Musk, thanë tre persona për Reuters.

Një burim tjetër tha se kompania po planifikonte të mbyllte një nga tre qendrat kryesore të të dhënave të Twitter në SHBA, në objektin SMF1 pranë Sacramento, për të kursyer kostot.

Në emailin e tij të parë drejtuar punonjësve të Twitter këtë muaj, Musk paralajmëroi se Twitter mund të mos jetë në gjendje t’i “mbijetojë rënies së ardhshme ekonomike”. Ai gjithashtu tha, “Ne po ndryshojmë gjithashtu politikën e Twitter-it në mënyrë që puna në distancë të mos lejohet më, përveç nëse keni një përjashtim specifik.

Mes ndryshimeve, Moody’s tërhoqi vlerësimin e tij të kreditit B1 për Twitter, duke thënë se kishte informacion të pamjaftueshëm për të ruajtur vlerësimin.

Burimi: CNBC