FOTOGRAFI I ASTRONOMISË PËR VITIN 2021: ZBULOHET LISTA E NGUSHTË, FOTOT MAGJEPSËSE QË S’DUHEN HUMBUR

Konkursi i 13-të i Fotografit të Astronomisë së Observatorit Mbretëror Greenwich i Vitit ka shpallur listën e tij të shkurtër të skenave të jashtëzakonshme qiellore.

Mjegullnaja Bicolour Veil, një mbetje e një shpërthimi gjigand të supernovës, nga Peter Feltoti nga Hungaria

Fotografët e përzgjedhur në listën e ngushtë kapën pamje nga i gjithë Sistemi ynë Diellor, galaktika dhe Universi i gjerë.

Aurora në Murmansk, Rusi, nga Vitaliy Novikov

Konkursi ka marrë më shumë se 4’500 pjesëmarrje nga 75 vende.

Gjykatësit përfshijnë Redaktorin e Artit të BBC Sky at Night Magazine Steve Marsh dhe komedianin dhe astronomin Jon Culshaw, së bashku me ekspertë të tjerë nga botët e artit dhe astronomisë.

Imazhet fituese do të shfaqen në një ekspozitë në Muzeun Kombëtar Detar nga 18 shtatori.

Këtu është një pjesë e imazheve të përzgjedhura.


Mjegullnaja e Kokës së Delfinit, nga Yovin Yahathugoda nga Sri Lanka

Kjo është një nga imazhet e preferuara të fotografit dhe përshkruan në mënyrë të jashtëzakonshme se si erërat dhe forcat ndëryjore kanë krijuar këtë flluskë të përsosur kozmike në hapësirën e jashtme.

Ylli përgjegjës për krijimin e flluskës është ylli i ndritshëm pranë qendrës së mjegullnajës dhe kategorizohet si një yll Wolf-Rayet.


Harmonia, nga Stefan Liebermann nga Gjermania

Imazhi përshkruan një panoramë magjepsëse të Rrugës së Qumështit mbi fushat me livando në Valensole, Francë.

Tonet e ngjyrave dhe linjat e fushave janë vërtet të mahnitshme, edhe pse ndotja e dritës është qartë e dukshme në të gjithë zonën.


Iceland Vortex, nga Larryn Rae nga Zelanda e Re

Kjo është një panoramë e aurora borealis në Islandë dhe përbëhet nga 20 imazhe.

Fotografi u ndesh me një grykëderdhje që reflektonte qiellin në mënyrë të përsosur në një natë të dimrit ngrirë.

Ai kapi panoramën së pari, dhe pastaj kapi veten në akull.


Luna Park, nga Ed Hurst nga Australia

Kjo fytyrë e pamasë formon hyrjen në Luna Park, parku tematik i bregdetit të Sidneit.

Fotografi mori mijëra imazhe, me yjet që kalonin pranë dhe i ndërthuri ato së bashku për të treguar modelet e kohës.


NGC 2024 – Mjegullnaja flakë, nga Steven Mohr nga Australia

Mjegullnaja e Flakës, e përcaktuar si NGC 2024 dhe Sh2-277, është një mjegullnajë emisioni në konstelacionin Orion, që shtrihet rreth 900 deri në 1.500 vjet dritë larg Tokës.

Ylli i ndritshëm Alnitak (pak jashtë fushës së shikimit në majë të kësaj figure), ylli më lindor në Rripin e Orionit, shkëlqen në flakë dritën ultraviolet energjike dhe kjo i largon elektronet nga retë e mëdha të gazit të hidrogjenit që ndodhen atje.

Pjesa më e madhe e shkëlqimit rezulton kur elektronet dhe hidrogjeni i jonizuar rikombinohen.


Motrat Pleiades, nga Jashanpreet Singh Dingra nga India

Ky është një imazh i jashtëzakonshëm i yjeve që shkëlqejnë mbi rajonin e fotografit në dimër.

Pleiades, i njohur gjithashtu si Shtatë Motrat dhe Messier 45, është një grumbull yjesh i hapur që përmban yje të tipit B të moshës mesatare, të nxehtë në veri-perëndim të konstelacionit Demi.


Gjurmët e yjeve mbi Lujiazui City Skyline, nga Daning Kai në Kinë

Ky imazh tregon shtigje yjesh mbi qytetin Lujiazui në Pudong District, Kinë, dhe ju mund të dalloni edhe Rripin e Orionit.

Fotografi e kapi këtë foto në një natë shumë të qartë të vjeshtës.


Star Watcher, nga Yang Suite në Kinë

Ndërsa fotografi po lëvizte në rrugën malore natën vonë dhe u kthye në qoshe, ai pa një tumë në anën e djathtë të rrugës.

Ai ndaloi dhe u ngjit në anë të rrugës, vendosi kamerën për të shkrepur automatikisht, dhe më pas voziti para dhe prapa në këtë kthesë.

Pastaj ai u ngjit në kodër dhe u integrua në foto.


The Soul of Space (Përfundimi i Mjegullnajës së Shpirtit), nga Kush Chandaria nga MB

Mjegullnaja e Shpirtit është një nga ato shënjestra të pabesueshme që pa marrë parasysh se ku e drejtoni teleskopin tuaj, ka gjithmonë disa struktura dhe detaje të pabesueshme për t’u zbuluar.

Me 14 orë ekspozim, detaje dhe struktura të zbehta thellë brenda mjegullës filluan të shfaqeshin.


Në këtë foto kometa shumë e pasur me gaz tregon struktura të shumta në bishtin e saj jonik.

Vështirësia me imazhin e kometës nuk është vetëm për të kompensuar lëvizjen e kometës para yjeve, por edhe për të marrë parasysh ndryshimet e shpejta në strukturat gjatë kohës së ekspozimit.

Burimi: BBC News