GAZETA FRANCEZE “LE FIGARO” FLET PËR RIVIERËN SHQIPTARE

E ndërsa jemi në stinën ku të gjithë kërkojmë dhe studiojmë për vëndet më të bukura që të kalojmë pushime të paharrueshme, gazeta “Le Fiagro” shkruan për rivierën shqipëtare duke e lartësuar atë si një perlë që ja vlen të vizitohet.

 “Drejtohuni për në Rivierën Shqiptare, një nga gurët e çmuar më të mirë të Adriatikut.Me ujërat e tij bruz, plazhet e bardha, fshatrat në majë të kodrave dhe rrezet e diellit të vazhdueshëm, bregdeti jugperëndimor i Shqipërisë është shtëpia e disa prej plazheve më të mira në Gadishullin Ballkanik”, shkruan “Le Fiagro”

E vendosur në brigjet e detit Jon, riviera shqiptare është vendosur së bashku me kriket e shkreta dhe kafazet në formë akrepi dhe gjarpri të vendpushimeve të plazhit në fshatra autentike.

Vlora, portë hyrëse për në Rivierën Shqiptare

Ndodhet më pak se 100 kilometra nga bregu i Italisë, Vlora është pika lidhëse midis Detit Adriatik në Veri dhe Detit Jon në Jug. Është pika fillestare ideale për të eksploruar rivierën shqiptare dhe peisazhet e saj të pabesueshme bregdetare.

Qyteti i Vlorës, i vendosur në zemër të gjirit me të njëjtin emër, shumëzon qendrat e interesit. Nga ana historike, ishte dëshmitari i privilegjuar, në 1912, i shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë nga Ismail Qemali. Më pas u bë kryeqyteti i parë i vendit, para se të pushtohej nga italianët nga 1914 në 1920. Drejtohuni në bregdet për të shijuar plazhet e Vlorës, gjiret e saj të egër dhe trashëgiminë e saj të limaneve me ujëra bruz dhe të butë. Një zhytje e parë e suksesshme për një zbulim të rivierës ekzotike shqiptare!

Nga Orikum në Dhermi përgjatë peisazheve të mrekullueshme bregdetare

Me makinë, vazhdoni udhëtimin tuaj në jug, drejt Orikum. Ky fshat simpatik ju ofron një vështrim të bukur të jetës tradicionale lokale.Pastaj vazhdoni udhëtimin tuaj përgjatë panoramave të jashtëzakonshme me pamje nga deti Jon. Në veçanti, do të keni mundësinë të ndaleni në Parkun Kombëtar Llogara, një parajsë shëtitjeje. Shfrytëzoni rastin të zhyteni në zemër të pyjeve të tij të mbrojtur, të vendosur në një lartësi prej mbi 2,000 metrash. Ju do të zbuloni shumë specie pemësh me forma nganjëherë të habitshme, si dhe një përqendrim të lartë të kafshëve të egra, duke përfshirë shqiponjat e arta, ujqërit dhe macet e egra.

Disa kilometra në jug të atje, bashkohuni me qytetin e Dhërmiut për ndalesën tjetër në udhëtimin tuaj në Shqipëri. Mundësia për të zbuluar këtë fshat të vogël me dy fytyra krejtësisht të ndryshme. Në dimër, ju zhyteni në ëmbëlsinë e saj të jetës dhe atmosferën e saj të përjetshme. Në verë, fshati kthehet në një vendpushim bregdetar të pasur dhe të gjallë.

Nga Jalë në Borsh, midis natyrës dhe kulturës.

Vazhdoni udhëtimin tuaj në rivierën shqiptare disa kilometra më tej dhe ndaloni për një ose dy orë në Jalë për të zbuluar një nga plazhet më të bukura në rajon. Rëra e saj e imët dhe e artë nga dielli e kombinuar me ujin e tij transparent dhe bruz formojnë një peisazh magjepsës.

Pas një kalimi të shkurtër nëpër Porto Palermo dhe kështjellën e tij përrallore, merrni drejtimin e Qeparo ndërsa shijoni peisazhet spektakolare të bregdetit. Ky fshat i vjetër i braktisur është një nga thesaret më të ruajtura në vend. Malor, mesdhetar dhe misterioz, përmban dhjetëra banesa të bardha të mbushura me majën e një mali të vogël, të gjitha në mes të vreshtave, fikut, ullinjve dhe dafinave të rajonit. Sigurohuni që të bëni një shëtitje të shkurtër dhe të kaloni malin për të zbuluar monumente të fshehura mirë: kishëzat e vogla dhe një kështjellë e fortifikuar e humbur në mes të askundit.

Më në fund, për t’i dhënë fund kësaj faze mes natyrës dhe kulturës, shkoni dhe relaksohuni në ujërat e ngrohtë blu të plazhit Borsh, në një atmosferë miqësore dhe intime.

Nga Lukovë në Sarandë, perlat e bregdetit Jon

Vazhdoni udhëtimin tuaj në rivierën shqiptare drejt Lukovës, një thesar i vërtetë ku ajri i kripur i detit Jon përzihet me aromat e luleve të fushës dhe pemëve të portokallit. Ky fshat tipik në bregdetin shqiptar është shtëpia e një prej plazheve më të bukura në të gjithë vendin dhe do t’ju lejojë të relaksoheni dhe të rimbushni bateritë në paqe.Itinerari juaj më pas largohet nga bregu për të shkuar më thellë në tokat shqiptare. Mundësia për të përfituar nga të gjitha ato që natyra ofron në rajon: pemët e saj frutore, bimët aromatike, ajri i pastër tipik i rajonit.

Faza e fundit e zbulimit tuaj të rivierës shqiptare: Saranda

Ky qytet bregdetar me një atmosferë miqësore dhe familjare ndodhet vetëm para ishullit të Korfuzit! Shkoni për një shëtitje në shëtitoren e saj bregdetare, largohuni në fshatin e vogël Ksamil për t’u çlodhur në plazhe të mrekullueshme dhe për të notuar në ishujt e tij, në një mjedis ëndërr.

Zbulimi i Riverës në Shqipëri ju lejon të zbuloni sekretet dhe aspektet e ndryshme të vendit në një minimum kohe. Në një rrugë prej pak më shumë se 100 kilometrash, vendet historike fërkojnë shpatullat me perlat natyrore të vijës bregdetare, të gjitha në atmosferën tipike të cepave më të largëta të Evropës. Takoni shqiptarët duke vizituar fshatrat e tyre të vogla bregdetare dhe duke u zhytur në kulturën e tyre, të gjitha të shoqëruara me këshilla të ekspertëve nga agjencia juaj lokale e udhëtimit.

BURIMI LeFigaro