“Hellbound” kalon “Squid Game” si seriali më i njohur i Netflix në botë

Hellbound. Burimi: Netflix

Seriali i ri fantazi horror i Netflix, Hellbound, ka tejkaluar Squid Game si seriali aktual më i njohur i platformës së transmetimit në nivel global.

Seriali i ri koreano-jugor bazohet në librin komik me të njëjtin titull, që përqendrohet rreth veprimeve të dhunshme të një grupi demonësh, të cilët ndjekin mëkatarët. Këta të fundit janë vizituar më parë nga një qenie qiellore e cila e ka informuar viktimën për datën dhe orën e vdekjes.

Sipas të dhënave nga kompania analitike FlixPatrol, Hellbound ishte seriali më i njohur në Netflix më 20 nëntor, duke ia kaluar Squid Game në më shumë se 80 vende brenda 24 orëve nga publikimi i shfaqjes.

Hellbound është drejtuar nga Train për Yeon Sang-ho të Busan. Ai u shfaq premierë në festivalin ndërkombëtar të filmit në Toronto 2021 në shtator.

Në fillim të këtij viti, K-Drama të tjera si seriali romantik-komedi Hometown Cha-Cha-Cha dhe shfaqja thriller My Name gjithashtu u renditën lart në top lista.

Squid Game, nga ana tjetër, kaloi 46 ditë jo të njëpasnjëshme në vendin e parë pas publikimit më 17 shtator, duke u bërë seriali origjinal më i ndjekur i Netflix i të gjitha kohërave.

Më 12 tetor, Netflix njoftoi se Squid Game theu të gjitha rekordet pasi 111 milionë njerëz u akorduan në dramën distopike.

Lexo: I refuzuar nga studiot për 10 vite, Squid Game është tani seriali #1 në 90 shtete

Shfaqja e kaloi serialin romantik britanik Bridgerton, i cili më parë vendosi rekord pasi u shikua 82 milionë herë në 28 ditët e para.

Squid Game ishte gjithashtu në listën e 10 më të mirëve të Netflix në afërsisht 94 vende dhe është seriali i parë korean i platformës që arrin vendin e parë në SHBA.

Hellbound është i disponueshëm në Netflix tani.

Burimi: Independent