I refuzuar nga studiot për 10 vite, Squid Game është tani seriali #1 në 90 shtete

Regjisori Hwang Dong-hyuk aktualisht është arritur sukses të madh me dramën e tij koreane “Squid Game”. Shfaqja që aktualisht po renditet në vendin e parë në botë, zgjati 10 vjet. Një raport i kohëve të fundit po zbulon disa arsye pse Hwang Dong-hyuk iu desh kaq shumë kohë për të përfunduar skenarin e tij.

A e dini se për shkak të një krize financiare personale, Hwang Dong-hyuk u detyrua të ndalojë së shkruari dhe të shesë laptopin e tij 675 dollarë për të përballuar nevojat?

Përpjekjet financiare të shkrimtarit – regjisorit u nxorën në dritë në një tweet viral nga The Numbers Game i cili deklaroi se shfaqja u shkrua fillimisht në 2009 por u refuzua vazhdimisht nga studiot, investitorët dhe aktorët për 10 vjet. Koncepti u refuzua në mënyrë të përsëritur nga disa studio, të cilat e konsideruan planin shumë të “hidhur, grotesk dhe jorealist”, thuhet në një raport në Wall Street Journal.

Në deklaratën e tij, Hwang tha se ai beson se pandemia COVID-19 e bëri konceptin e shfaqjes së tij më tërheqës për studiot.

Shfaqja u zgjodh nga gjiganti streaming Netflix dy vjet më parë dhe që atëherë është titruar në më shumë se 30 gjuhë dhe tani është në trend në vendin e parë në më shumë se 90 vende të botës.

Shfaqja gjithashtu bëri histori duke u bërë shfaqja e parë e Koresë që arriti vendin më të lartë në trend në SHBA.

Seriali i dramës koreane të mbijetesës përqendrohet rreth një grupi të rriturish që përpiqen të shlyejnë borxhet e tyre duke u regjistruar për të marrë pjesë në lojërat e fëmijëve me qëllim fitimin e një çmim në para prej 45 miliardësh. Sidoqoftë, humbja e lojës ka “pasoja vdekjeprurëse”.

Burimi: E Times