Ja cilat janë 10 vendet më të mira në botë për të punuar ndërsa jeni me pushime

Ndërsa telekomunikacioni është provuar i nevojshëm, praktik dhe afatgjatë për shumë njerëz në mes të pandemisë, një mendim i zakonshëm po u ndodh punonjësve në të gjithë botën – pse të punoni nga shtëpia kur mund të punoni në një plazh, ose në një kafene pariziane?

Puna gjatë pushimeve, ose një “punë” – qoftë një fundjavë e gjatë, javë, muaj ose më shumë – mund të jetë më e popullarizuar dhe më e përhapur se kurrë, dhe motori i kërkimit të pushimeve me qendër në Mbretërinë e Bashkuar , Holidu.co.uk ka përpiluar një listë të më të mirëve qytete në mbarë botën për “përzierjen e biznesit dhe kënaqësisë”.

Ngjarjet e një viti e gjysmë të kaluar kanë ndryshuar plotësisht mënyrat në të cilat ne punojmë, duke na treguar se nuk duhet të jemi gjithmonë në zyrë pesë ditë në javë për të bërë punët tona,”-tha Sarah Siddle, menaxhere për marrëdhënien me publikun dhe marketingu në Holidu. “Një punë është mënyra e përsosur për të kaluar një periudhë të zgjatur kohe në një destinacion që dëshironi të eksploroni pa kufizimet e qëndrimit brenda lejimeve vjetore të pushimeve.”

Indeksi i Punës i Holidu për vitin 2021 renditi 150 qytete si destinacione pushimesh pune duke përdorur faktorë që variojnë nga qiraja mujore në një apartament me një dhomë gjumi dhe kostoja e pijeve pas punës deri në orët mesatare të kohëzgjatjes së diellit, shpejtësitë e wi-fi dhe numrin e “gjërave për të bërë” vlerësuar me katër yje ose më lart. (Tetë burimet e të dhënave të përdorura përfshinin BestCities.org dhe Tripadvisor.co.uk.)

Bangkok, Tajlandë kryeson listën këtë vit, e ndjekur nga New Delhi, Indi; Lisbonë, Portugali; Barcelona, ​​Spanjë; dhe – të barabartë në Nr. 5 – Buenos Aires, Argjentinë dhe Budapest, Hungari. Kryeqyteti tajlandez renditet i pari falë kostos së përballueshme të jetesës, shkallës së lartë të aftësisë në gjuhën angleze, gamës së tërheqjeve dhe pasurisë së objekteve të klasit botëror dhe zyrave të korporatave shumëkombëshe, sipas Holidu.

“Të gjitha qytetet që siguruan vendet e para arritën ta bëjnë këtë kryesisht për shkak të kostos së tyre të përballueshme të jetesës, me çmimin e akomodimit, ushqimit dhe pijeve që ofrojnë çmime jashtëzakonisht tërheqëse,” tha Siddle. “Për më tepër, këto qytete janë pikat e nxehta kulturore në të drejtat e tyre, të gjitha ofrojnë një sërë gjërash të mahnitshme për të parë dhe bërë.”

10 Qytetet më të mira në botë të ‘punimit gjatë pushimeve’

  1. Bangkok, Tajlandë
  2. New Delhi, Indi
  3. Lisbonë, Portugali
  4. Barcelona, Spanjë
  5. Buenos Aires, Argjentinë (barazim)
  6. Budapest, Hungari (barazim)
  7. Mumbai, Indi
  8. Stamboll, Turqi
  9. Bukuresht, Rumani
  10. Phuket, Tajlandë

Fenomeni i “nomadit dixhital” punon nga kudo që ka të ngjarë të ketë fuqi të qëndrueshme, sipas Siddle.

“Ne presim që të shohim që ky trend të rritet gjatë viteve të ardhshme pasi më shumë kompani po u japin fleksibilitet punonjësve për të vazhduar të punojnë ndërsa bëjnë udhëtime më të gjata jashtë vendit, duke rezultuar në një ekuilibër më të mirë punë-jetë,” tha ajo.

Burimi: CNBC