Kim Jong-un: Koreja e Veriut do të fokusohet në ekonomi dhe ushqim në 2022

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un ka thënë se ekonomia e lëkundur do të jetë prioriteti kombëtar këtë vit pasi vendi përballet me një “luftë të madhe për jetë a vdekje”.

Ai po fliste në fund të një takimi kyç të partisë në pushtet, i cili përkon me qëndrimin e tij në pushtet për 10 vjet.

Një bllokadë e vetë-imponuar e koronavirusit e ka lënë Korenë e Veriut të luftojë me mungesën e ushqimit.

Kim tha se rritja e zhvillimit dhe përmirësimi i standardeve të jetesës së njerëzve ishte detyra kryesore.

Ai pranoi “situatën e ashpër” në vitin 2021 dhe vendosi “një detyrë të rëndësishme për të bërë përparim radikal në zgjidhjen e problemit të ushqimit, veshjeve dhe strehimit për njerëzit”, njoftoi Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve (KCNA).

Ai tha se lufta me pandeminë ishte një nga qëllimet kryesore për vitin e ardhshëm: “Puna e parandalimit të epidemisë urgjente duhet të jetë një përparësi kryesore në punën e shtetit,” citohet të ketë thënë ai nga KCNA.

Por ai tha gjithashtu se Pheniani do të vazhdojë të forcojë aftësitë e tij mbrojtëse për shkak të një mjedisi ushtarak gjithnjë e më të paqëndrueshëm në gadishullin Korean.

Ai po fliste të premten në fund të Takimit të 4-të Plenar të Komitetit të 8-të Qendror të Partisë së Punëtorëve të Koresë (WPK), i cili filloi të hënën.

Pati raportime në fillim të këtij viti se njerëzit në vend ishin të uritur, duke shkaktuar shqetësime ndërsa dimri po afrohej për një krizë të plotë ushqimore.

Kufiri është mbyllur që nga janari 2020 për të parandaluar përhapjen e Covid-19 nga Kina.

Burimi: BBC