Kim Kardashian financon fluturimin e futbollisteve afgane për në MB

Personaliteti i njohur televiziv dhe sipërmarrësja Kim Kardashian ka ndihmuar futbollistet afgane të vijnë në Mbretërinë e Bashkuar, sipas raportimeve.

Ekipi i futbollit për zhvillimin e femrave dhe familjet e tyre u larguan nga Pakistani, ku po qëndronin përkohësisht, pasi u larguan nga Afganistani kur talebanët morën kontrollin.

Shumë organizata, duke përfshirë klubin e futbollit Leeds United, kanë dalë për të ndihmuar në zhvendosjen e lojtarëve.

Që kur talebanët rifituan kontrollin në Afganistan në gusht, ata janë kritikuar për trajtimin e grave.

Fillimisht duke premtuar se do të mbrojë të drejtat e grave, grupi i ka përjashtuar gratë nga qeveria dhe hapësirat e tjera publike.

Futbollistet femra raportohet se po kërcënoheshin nga talebanët kur u larguan nga vendi në Pakistan duke përdorur viza humanitare urgjente në shtator.

Kardashian funded charter flight that brought 35 footballers to London

Pas evakuimit të fundit, rreth 35 futbolliste dhe familjet e tyre, duke e çuar numrin në 130, arritën në Londër të enjten në mëngjes.

Edhe pse ata banonin në Pakistan me vizat e tyre 30-ditore, ata rrezikonin të ktheheshin mbrapsht nëse asnjë vend tjetër nuk i merrte ata përpara se të përfundonte periudha e azilit.

Sipas raportimeve, Kardashian dhe marka e saj SKIMS financuan fluturimin çarter të lojtareve.

Tani, lojtaret do të kalojnë 10 ditë në karantinë COVID-19

Burimi: NewsBytes