Kina ka në plan të dërgojë misionin e saj të parë me ekuipazh në Mars në 2033

Kina planifikon të dërgojë misionin e saj të parë me ekuipazh në Mars në 2033 ndërsa vazhdon të rrisë ambiciet e saj hapësinore në një betejë me Sh.B.A.

Ekonomia e dytë më e madhe në botë po planifikon misione të rregullta të ekuipazhit në Planetin e Kuq.

Wang Xiaojun, kreu i akademisë shtetërore Kineze të Lançimit të Teknologjisë së Automjeteve, përshkroi planet e vendit për Marsin për herë të parë këtë muaj në një konferencë hapësinore në Rusi, sipas akademisë.

Vjen vetëm disa javë pasi Kina zbarkoi një rover me telekomandë të quajtur Zhurong në Mars, duke e bërë atë të vetmin vend pas SHBA që e bëri këtë.

Wang tha se hapi i parë në planet e Kinës është përdorimi i robotëve për të eksploruar Marsin për të provuar sipërfaqen e tij dhe për të ndihmuar në zgjedhjen e një vendi për të ndërtuar një bazë. Faza tjetër do të ishte dërgimi i astronautëve në Mars për të ndërtuar një stacion bazë atje. Atëherë Kina dëshiron misione ngarkese në shkallë të gjerë Tokë-Mars.

Kina ka caktuar 2033, 2035, 2037, 2041 dhe 2043 për misione të tilla dhe tha se do të eksplorojë teknologjinë për të fluturuar astronautët përsëri në Tokë.

Një vajtje-ardhje për në Mars do të kishte një kohë fluturimi “qindra ditë”, tha akademia.

Zbulimi i qëllimeve të Kinës në Mars vjen pas një varg misionesh të suksesshme hapësinore. Kina ka filluar ndërtimin e stacionit të saj hapësinor dhe në fillim të këtij muaji dërgoi astronautët e parë atje lart. Ishte hera e parë që Kina dërgoi një mision me ekuipazh në hapësirë ​​që nga viti 2016.

Më parë këtë javë, Presidenti kinez Xi Jinping u foli astronautëve, duke i uruar ata dhe duke nënvizuar se si ambiciet hapësinore të vendit mbështeten nga maja. Hapësira është një zonë që Kina dëshiron të udhëheqë si pjesë e një beteje më të gjerë teknologjike me Sh.B.A.

NASA thotë se ka në plan të dërgojë njerëz në Mars në vitet 2030.

Burimi: CNBC