Koncepti i fundit i superjahtit të Lazzarini Design Studio është një nga më të guximshmit deri më tani

Propozimet e mëparshme përfshijnë një jaht në formën e një mjellme dhe një tjetër të krijuar për t’i ngjarë një peshkaqeni, por koncepti i fundit i superjahtit të Lazzarini Design Studio mund të jetë një nga më të guximshmit e tij deri më tani.

Ekipi i dizajnit me bazë në Romë sapo ka zbuluar paraqitjet e një modeli të ri të jahteve 69 metra me një “vrimë” pikërisht në mes.

Koncepti i duhur i formës Shape, i cili do të funksionojë tërësisht me energji të pastër, përmban një hapje të madhe boshe në superstrukturën e tij, duke rezultuar në një siluetë mrekullisht të veçantë.

The Rome-based Lazzarini Design Studio has unveiled renderings of its latest concept Shape.

Kuverta e sipërme e jahtit është e pajisur me një pishinë me fund qelqi, duke u ofruar notarëve një pamje përrallore të hapësirës së hapur më poshtë.

Zona e ndjenjes, e vendosur në pjesën e pasme të superstrukturës, përbëhet nga gjashtë suita, me vend për deri në 12 mysafirë.

The unconventional superyacht design has a giant space in the middle, resulting in a rather striking silhouette.

“Për shkak të zgjedhjes stilistike për të vendosur një boshllëk brenda superstrukturës, hapësira në The Shape është luks i vërtetë,” thonë projektuesit.

Ekziston gjithashtu një klub plazhi, një vend për uljen e helikopterit, një garazh plot lodra dhe të gjitha lehtësitë tipike që do të gjeni në një jaht të këtij niveli.

Shape, e cila ka një çmim të vlerësuar prej 69 milion €, do të pajiset me një sistem shtytës të mundësuar nga hidrogjeni dhe do të funksionojë tërësisht me energji të pastër, me shpejtësi maksimale prej rreth 24 nyje, ose 12 nyje kur të jetë plotësisht mënyra elektrike.

Panelet diellore në dhomën e diellit të saj do të përdoren për të ngarkuar të gjitha sistemet në bord.

The yacht will be fitted with a  glass-bottomed infinity pool, a beach club and a helipad.

Edhe pse është ende vetëm një koncept, ekipi në Lazzarini thotë se dizajni jokonvencional ka marrë shumë vëmendje nga ndërmjetësit që kur u zbulua.

Nëse Shape do të merrej, do të duheshin rreth 20 muaj për të ndërtuar dhe ekzekutuar, sipas projektuesve.

Koncepti dallues është një nga një numër i modeleve të reja inovative të super jahteve që do të zbulohen gjatë javëve të fundit.

Its estimated price is around $80 million, and the designers say the yacht would take 20 months to construct.

Burimi: CNN