Kremlini thotë se komunikimi me Uashingtonin duhet të vazhdojë

Kremlini tha të mërkurën se komunikimi mbetet “thelbësor” në marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara, mes tensioneve për luftën e vazhdueshme të Rusisë në Ukrainë.

Komunikimi është thelbësor, në të ardhmen do të na duhet ende të komunikojmë”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në një telefonatë konferencë të mërkurën, kur u pyet për gjendjen e marrëdhënieve SHBA-Rusi.

“SHBA nuk po shkon askund, Evropa nuk po shkon askund, kështu që disi do të duhet të komunikojmë me ta.”

Marrëdhëniet midis Rusisë dhe Perëndimit ishin tashmë në një nga pikat e tyre më të ulëta që nga fundi i Luftës së Ftohtë edhe përpara se Moska të dërgonte dhjetëra mijëra trupa në Ukrainë në atë që ajo e quan një “operacion ushtarak special”.

Perëndimi u përgjigj me një breshëri të paprecedentë sanksionesh dhe presidenti i SHBA Joe Biden u zotua ta bënte presidentin rus Vladimir Putin një “njeri të hedhur poshtë” në skenën botërore. Rusia akuzoi Uashingtonin për një “luftë ekonomike”.

Peskov tha se situata aktuale e bënte “të pamundur” që të dy palët të riktheheshin në atë që ai e quajti “fryma e Gjenevës” – një referencë për një samit midis Bidenit dhe Putinit në 2021 që ngjalli shpresat për detentim të kufizuar.

A është e mundur të ktheheni në frymën e Gjenevës, kur kishte pak shpresë? Vështirë,” tha Peskov. “Nuk ka gjasa që ne të kënaqemi me shpresat e vjetra kur shohim se çfarë po ndodh tani.

Ai tha se komunikimi i ardhshëm midis dy vendeve – fuqive më të mëdha bërthamore në botë – do të duhej të ishte mbi bazën e “respektit të ndërsjellë dhe përfitimit reciprok”.

Por ai shtoi: “Kjo nuk është një temë në horizontin afatshkurtër.

Burimi: Reuters