Kristen Stewart transmeton trazirat e Princeshës Diana në posterin ‘Spencer’

Një poster i sapo zbuluar për biografinë e ardhshme të Princeshës Diana, “Spencer”, lë të kuptohet për ankthin mbretëror prapa skenave të përshkruar nga regjisori Pablo Larraín dhe aktorja kryesore Kristen Stewart.

Imazhi promovues, i publikuar nga shpërndarësi Neon të nërkurën, tregon yllin e “Twilight” si Diana me një fustan krem voluminoz me shpinë të kthyer nga kamera.

The new "Spencer" poster depicting Kristen Stewart as Princess Diana.

Filmi biografik, i cili shfaqet premierë në Festivalin e Filmit në Venecia muajin e ardhshëm para publikimit të tij në nëntor, rrëfen një festë të Krishtlindjeve të mbajtur në pronën e familjes mbretërore Sandringham në 1991.

Me martesën e Dianës me Princin Charles që “ka kohë që është ftohur”, filmi përfshin tre ditë “ngrënie dhe pije, xhirime dhe gjueti” mes thashethemeve për afera dhe divorc,” sipas një përmbledhje zyrtare.

Princesha Diana dihet se ka kaluar Krishtlindjet në Sandringham me anëtarët e tjerë të familjes mbretërore në 1991, megjithëse Neon e përshkroi filmin si një “imagjinatë të asaj që mund të kishte ndodhur”.

Me një skenar nga krijuesi i “Peaky Blinders” Steven Knight, biopi e sheh Jack Farthing duke luajtur Princin Charles. Yjet e tjerë përfshijnë Sean Harris, kandidaten për Oscar Sally Hawkins dhe Timothy Spall.

Fustani i paraqitur në poster duket se i referohet disa prej veshjeve më të njohura të Princeshës Diana. Treni i gjatë evokon fustanin e saj të nusërisë të vitit 1981, të dizajnuar nga David dhe Elizabeth Emanuel, megjithëse detajet dhe silueta mund të jenë frymëzuar nga fustani i famshëm “Diaghilev” (gjithashtu i projektuar nga Emanuels) që ajo veshi në premierën e 1987 Filmi i James Bond “The Living Daylights”.

Një imazh tjetër i Stewart si Princesha Diana u publikua në fillim të këtij viti. Pothuajse e panjohshme me modelin e flokëve bionde të të ndjerës, Stewart është fotografuar me një pallto të kuqe të ndezur, kapele të zezë me një vello të mbuluar me rrjetë dhe bluzë të zezë – një rekreacion i dukshëm i veshjes që Diana kishte veshur në një shërbesë kishtare në Sandringham në 1993.

An image released earlier this year which revealed Kristen Stewart's transformation into Princess Diana.

Stewart është e fundit në një linjë të gjatë aktorësh që portretizojnë princeshën, me Naomi Watts që mori rolin e famshëm në biografinë e vitit 2013, “Diana”. Emma Corrin gjithashtu pati një kthesë të fundit si Diana në sezonin e katërt të “The Crown”. Seriali i njohur Netflix, i cili mbulon periudha të ndryshme kohore në çdo sezon, që atëherë ka caktuar Elizabeth Debicki për të luajtur mbretërinë në vitet e mëvonshme.

Burimi: CNN