Talebanët mbyllin aeroportin e Kabulit, fluturimet e evakuimit të NATO-s të fundit që largohen

Talebanët vendosën forca shtesë rreth aeroportit të Kabulit të shtunën për të parandaluar grumbullimin e turmave të mëdha pas një sulmi shkatërrues vetëvrasës dy ditë më parë, pasi transporti ajror masiv i udhëhequr nga SHBA përfundoi përpara afatit të 31 gushtit.

Shtresa të reja të pikave të kontrollit u shfaqën në rrugët që çojnë në aeroport, disa të drejtuara nga luftëtarët talebanë me uniformë me Humvees dhe syze nate të kapura nga forcat afgane të sigurisë.

Zonat ku turma të mëdha njerëzish janë mbledhur gjatë dy javëve të fundit me shpresën për të ikur nga vendi pas marrjes së kontrollit nga talebanët ishin kryesisht të zbrazëta.

Gjithashtu të shtunën, Britania filloi të çonte trupat e saj në shtëpi nga Afganistani, pasi një aeroplan i Forcave Ajrore Mbretërore që mbante ushtarë u ul në bazën ajrore RAF Brize Norton në veriperëndim të Londrës. Trupat janë pjesë e një kontigjenti prej 1.000 vetësh që kanë qenë vendosur në Kabul për të ndihmuar në drejtimin e transportit ajror.

Britania thotë se ka evakuuar më shumë se 14.500 njerëz nga Kabuli në dy javët e fundit, por se deri në 1.000 afganë që kanë të drejtë të vijnë në Britani të Madhe janë lënë prapa.

Kryeministri Boris Johnson i Britanisë premtoi të premten të “zhvendosë qiellin dhe tokën” për të sjellë më shumë njerëz nga Afganistani në Britani me mjete të tjera, megjithëse nuk janë ofruar detaje konkrete.

Burimi: Euronews

Lexo dhe:

> Talebanët nuk do t’i lejojnë më afganët të shkojnë në aeroportin e Kabulit për evakuim