Talebanët nuk do t’i lejojnë më afganët të shkojnë në aeroportin e Kabulit për evakuim

Talebanët thanë të martën se grupi nuk do të lejojë shtetasit afganë të largohen nga vendi dhe kundërshton çdo zgjatje të fluturimeve të evakuimit, një zhvillim që vjen një javë para se forcat amerikane dhe të koalicionit të planifikojnë të largohen nga Afganistani.

Ne nuk jemi dakord me lejimin e afganëve të largohen,” u tha gazetarëve zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid gjatë një konference shtypi të martën.

Ata [amerikanët] kanë mundësinë, kanë të gjitha burimet, mund të marrin të gjithë njerëzit që u përkasin atyre, por ne nuk do t’i lejojmë afganët të largohen dhe nuk do ta zgjasim afatin,”-tha ai, duke shtuar se evakuimet e kryera nga forcat e huaja pas 31 gushtit do të ishin një “shkelje” e një premtimi të administratës Biden për t’i dhënë fund misionit të ushtrisë amerikane në vend.

“Rruga për në aeroport është mbyllur tani. Afganët nuk lejohen të shkojnë atje tani, të huajt lejohen të shkojnë, por ne i kemi ndaluar shtetasit afganë të shkojnë sepse turma është shumë, ekziston rreziku që njerëzit të humbasin jetën, mund të ketë një rrëmujë,” tha Mujahid, sipas një përkthyesi gjatë transmetimit.

Presidenti Joe Biden ka thënë më parë se mund të konsiderojë zgjatjen e datës së nisjes pas 31 gushtit, por ende nuk e ka bërë këtë. Biden pritet t’i drejtohet kombit mbi përpjekjet e evakuimit dhe zhvendosjes së forcave amerikane dhe të koalicionit të martën pas një takimi urgjent të G-7.

Shtëpia e Bardhë tha të martën se Shtetet e Bashkuara kanë evakuuar ose kanë ndihmuar në nxjerrjen e afro 58,700 njerëzve nga Afganistani që nga 14 gushti, me rreth 21,600 prej tyre me avion gjatë 12 orëve të hënën.