Lançimi i iPhone 13 dhe Apple Watch Series 7: Si ta shikoni eventin e Apple më 14 shtator ‘live’

Më shumë se gjysmë shekulli më parë, Mamas dhe Papas me qendër në Los Angeles shpërthyen listat me California Dreamin’, një këngë tërheqëse folk-rock që do të bëhej një nga këngët më të njohura të të gjitha kohërave. Apple ka të ngjarë të jetë duke kanalizuar një pjesë të asaj magjie të mrekullueshme për iPhone-in e tij të ardhshëm, kur të mbajë eventin e tij “Kaliforni streaming” më 14 shtator.

Eventi, i cili do të mbahet praktikisht në mes të pandemisë së koronavirusit, pritet të përfshijë njoftime për një seri të re të Apple Watch 7 me një dizajn të përtërirë, krahas iPhone 13 (ose potencialisht i quajtur iPhone 12S). Apple nuk ka diskutuar planet e tij për pajisjet, përveç përmendjes së katër iPhone-ve të rinj në regjistrimet e FCC të hënën.

Ndryshimi më dramatik për iPhone-et e rinj, përveç kamerave më të mira që Apple gjithmonë tenton të ofrojë, thuhet se është aftësia për të bërë thirrje dhe për të dërguar mesazhe në raste urgjente kur nuk ka mbulim celular. Në përgjithësi, megjithatë, ata pritet të mbështeten ende në teknologjinë wireless 5G për lidhjen e përditshme.

IPhone 13 vjen një vit pas një prej lançimeve më të suksesshme të Apple, me iPhone 12 të pajisur me 5G. Pajisja ofroi rindërtimin e parë të madh të dizajnit të iPhone që nga viti 2017, kur Apple prezantoi iPhone X-in e tij prej 1.000 dollarësh, me dizajnin e ri për zhbllokimin me fytyrë dhe teknologji më të mirë të ekranit.

Apple nuk shënoi një rritje të shitjeve në tre muajt pas lëshimit të iPhone 12. Në janar, kompania tha se shitjet e iPhone gjatë pushimeve u rritën me 17% nga viti i kaluar, duke ndihmuar për ta çuar kompaninë në të ardhurat e saj më të larta të regjistruara ndonjëherë.

Megjithëse Apple ka të ngjarë të ofrojë një azhurnim bindës për disa klientë, kjo po ndodh në një kohë trazire si brenda ashtu edhe jashtë industrisë së teknologjisë. Për një vit e gjysmë të kaluar, pandemia ka detyruar Apple, Microsoft, Sony dhe shumë kompani të tjera të teknologjisë të mbajnë eventet e tyre në internet.

Virusi ka përmbysur miliarda jetë njerëzish në të gjithë botën, duke detyruar vende të tëra të karantinohen në përpjekjet për të ndaluar përhapjen e tij. Ato ndërprerje gjithashtu kanë ngadalësuar prodhimin dhe transportin në të gjithë botën, duke përkeqësuar mungesat e pjesëve që kanë vonuar prodhimin e kompjuterëve të rinj, makinave dhe tastierave të video lojërave.

Apple deri më tani ka qenë në gjendje të mbajë produktet kryesisht në magazinë, thonë analistët, pjesërisht për shkak të menaxhimit të mençur të zinxhirit të saj të furnizimit.

Ndërsa iPhone do të jetë një produkt kyç që ne shohim në eventin e Apple këtë vit, dhe ka të ngjarë që shumica e njerëzve të përqendrojnë vëmendjen e tyre, kompania pritet të ketë pajisje të tjera për të shfaqur. Ato përfshijnë kompjuterë të rinj Mac dhe iPad të rinj.

Kur është eventi i Apple?

Eventi i Apple vetëm në internet do të jetë më 14 shtator në orën 19:00 me orën lokale.

Ku mund ta shikoj drejtpërdrejt transmetimin e Apple?

Ju do të jeni në gjendje të shikoni eventin e Apple drejtpërdrejt nga faqja e internetit të kompanisë.

Çfarë mund të presim, përveç lançimit të iPhone 13?

Eventet digjitale të Apple janë me ritëm të shpejtë dhe prodhohen me shkëlqim. Dhe ka të paktën një ose dy shaka që ata hedhin për t’ju argëtuar. Ndoshta ata madje do të bëjnë një shaka të Mamas dhe Papas, por mos vini bast për të.

Burimi: C Net