Lista e Forbes me gratë më të pasura self-made të Amerikës

Me qëllimin për të festuar sukseset e tyre, Forbes paraqet listën e shtatë vjetore të grave më të pasura self-made të Amerikës. Një treg i aksioneve në rritje dhe një vërshim i IPO-ve ngritën pasurinë e këtyre 100 sipërmarrësve, drejtuesve dhe artisteve me 31% që nga viti i kaluar, në një kombinim prej 118 miliardë dollarësh.

Numri një për të katërtin vit me radhë është Diane Hendricks, e cila themeloi firmën ABC me produkte për të bërë çatitë me burrin e saj të ndjerë Ken. Pasuria e saj u rrit në rreth 11 miliardë dollarë, duke e bërë atë gruan e parë nga SHBA që tejkalon një vlerë neto prej 10 miliardë dollarësh.

Manjatja e muzikës pop, Rihanna, e renditur në vendin e 16, tani është zyrtarisht një miliardere, duke u bërë një nga 26 gratë rekord në listë me një pasuri me 10 shifra. Miliardere të tjera të reja këtë vit përfshijnë Anne Wojcicki të 23andMe dhe themeluesen e aplikacionit Bumble, Whitney Wolfe Herd, të cilat i bënë publike kompanitë e tyre; sipërmarrësja e fintech Jenny Just; themeluesja e kompanisë së sigurimeve Robyn Jones dhe ylli i reality show dhe manjatja e kozmetikës Kim Kardashian West, pasuria e të cilës është rritur pasi vlera e firmës së veshjeve Skims ka marrë hov.

15 fytyra të reja u bashkuan këtë vit, disa për shkak të ofertave publike fillestare dhe të tjera për shkak të rritjes së çmimeve të aksioneve. Deri tani më e njohura është Dolly Parton, e cila forcoi katalogun e saj muzikor me një investim të zgjuar në parkun tematik Dollywood në vendin e saj të lindjes, Tennessee. Supermodelja Cindy Crawford hyn në listë për shkak të suksesit të linjës së saj të kujdesit për lëkurën, Beauty Meaningful. Heather Hasson dhe Trina Spear themeluan dhe drejtuan firmën moderne të pastrimit Figs, të cilat renditen në vendin 50 dhe 52, respektivisht. Caryn Seidman-Becker bleu firmën e sigurisë së aeroportit Clear Secure nga falimentimi në 2010 dhe e bëri atë publike në qershor me një vlerë prej 4.5 miliardë dollarësh.

Dy të tretat e 100 themeluan ose bashkëthemeluan një kompani në industri duke filluar nga energjia diellore (Lynn Jurich e SunRun, Nr. 95) deri tek edukimi online (Rachel Carlson i Guild Education, No. 61). 26 janë CEO, përfshirë pioneren e të dhënave shëndetësore Judy Faulkner të Epic Systems dhe Safra Catz të gjigantit softuerik Oracle.

Burimi: Forbes