Lojërat Olimpike Dimërore 2022 fillojnë me ceremoninë e hapjes në Pekin

Lojërat Olimpike Dimërore 2022 nisën të premten, me një ceremoni hapjeje të goditur nga virusi, por vizualisht mahnitëse në Stadiumin Kombëtar “Foleja e Zogjve” të Pekinit.

Presidenti kinez Xi Jinping i shpalli Lojërat zyrtarisht të hapura.

Kina synon të impresionojë miliarda në mbarë botën me këto Lojëra dhe ndoshta për një moment të kapërcejë atmosferën e ngarkuar politikisht dhe kufizimet strikte Covid-19.

Me temperaturat e duhura nën zero në kryeqytetin kinez, ceremonia filloi me një sekuencë hapjeje të fokusuar në rininë dhe pranverën. Lojërat Olimpike fillojnë në ditën e katërt të Vitit të Ri Hënor, festës më të madhe të Kinës, e cila njihet edhe si Festivali i Pranverës.

Megjithëse Xi, Presidenti rus Vladimir Putin dhe Presidenti i IOC Thomas Bach ishin midis atyre që shikonin nga tribuna, turma ishte e kufizuar për shkak të kufizimeve të Covid.

Në vend të kësaj, fokusi ishte në një shfaqje spektakolare vizuale të drejtuar nga teknologjia që shfaqte fishekzjarre dhe një shfaqje me dritë përpara se të përfundonte me një bllok akulli që u “thye” nga lojtarët e hokejit në akull, duke i lënë vendin pesë unazave olimpike të bardha si bora.

Më pas u zhvillua Parada e Kombeve, me atletët që mbanin maska ​​së bashku me palltot e tyre të dimrit.

Rendi i paraqitjes u përcaktua nga numri i goditjes në karakterin e parë të emrit të çdo vendi në kinezisht, me Turqinë që shkon e dyta pas Greqisë, e cila gjithmonë hyn e para si kombi ku filluan Lojërat Olimpike.

Për shkak se Kina është vendi pritës, 176 atletët e saj shkuan të fundit, duke hyrë në stadium me brohoritje të forta dhe valëzime nga Xi.

Shfaqja artistike kishte një temë sezonale gjatë gjithë kohës, me flokë dëbore që përfaqësonin çdo vend, që bashkoheshin për të formuar një flok bore gjigante 3-D të projektuar në dyshemenë e stadiumit – një ekran LED me definicion të lartë që është ndër më të mëdhenjtë në botë me pothuajse 11 600 metra katrorë.

Lojërat Olimpike Dimërore janë shumë më të vogla se edicioni veror, me rreth 90 vende që marrin pjesë në Lojërat e Pekinit, krahasuar me më shumë se 200 që dërguan atletë në Tokio vitin e kaluar. Shumë vende në Pekin përfaqësohen nga një atlet i vetëm, duke përfshirë Shqipërinë, Timorin Lindor, Gana, Indinë, Arabinë Saudite dhe Uzbekistanin.

Delegacione shumë më të mëdha po përfaqësojnë fuqitë e Lojërave Olimpike Dimërore si SHBA, Gjermania, Kanadaja dhe Norvegjia – vendi me më shumë medalje në historinë e eventit. Atletët nga Rusia, një tjetër vend që dominon sportet dimërore, po garojnë sërish nën flamurin e komitetit të tyre Olimpik kombëtar pas një skandali për përdorim droge.

“Bota po i kthen sytë nga Kina dhe Kina është gati”, tha Xi të enjten përpara nisjes. “Ne do të bëjmë çmos për t’i ofruar botës Lojëra të efektshme, të sigurta dhe të shkëlqyera.”

Burimi: NBC