Lufta në Ukrainë: Pse ‘Z’ është bërë një simbol rus pro-luftës?

Gjimnasti rus Ivan Kuliak po përballet me procedim disiplinor nga Federata Ndërkombëtare e Gjimnastikës (FIG) për shfaqjen e shkronjës “Z” në podium pranë një rivali ukrainas në Katar. Por çfarë do të thotë simboli?

Në Rusi, “Z” po shihet me shpejtësi si një simbol i vendosur pro-luftës i pushtimit të Ukrainës nga Presidenti Putin. Ajo është sportuar nga politikanët, e parë në anët e makinave, furgonëve dhe grumbullimeve të reklamave – si dhe e vizatuar në strehëzat e autobusëve. Madje është përdorur nga serbët në demonstratat pro-ruse në Beograd. Fotografitë janë shpërndarë gjerësisht në rrjetet sociale.

Është bërë një bisedë e mediave sociale, thotë Aglaya Snetkova, një ligjëruese e politikës ndërkombëtare në Shkollën e Studimeve Sllave dhe të Evropës Lindore në UCL. “Në shumë mënyra, kjo tregon shkallën në të cilën Rusia është, ose ka qenë, shumë pjesë e botës globale.”

Ndërsa zed në alfabetin cirilik rus shkruhet ndryshe – dhe duket si një 3 – shumica e rusëve njohin shkronjat latine. Emily Ferris, Hulumtuese për Rusinë dhe Eurazinë në RUSI, thotë se “Z” është një simbol i fuqishëm dhe lehtësisht i dallueshëm.

“Shpesh me propagandë gjërat më të thjeshta ndodhin më shpejt,” thotë ajo. “Duket mjaft frikësuese dhe mjaft e zymtë. Nga një këndvështrim estetik, është një simbol shumë i fuqishëm.”

U deshën më pak se dy javë që “Z” të përhapet në mesin e atyre që mbështesin pushtimin e Presidentit Putin.

Në qytetin qendror rus të Kazanit, rreth 60 fëmijë dhe punonjës në një bujtinë u fotografuan jashtë në dëborë duke formuar një gjigant “Z” përpara ndërtesës së tyre.

Kanë qarkulluar disa teori se çfarë do të thotë në të vërtetë simboli “Z”. Fillimisht tërhoqi vëmendjen në mediat sociale pasi tanket ruse me “Z” në anë u pikasën gjatë rrugës për në Ukrainë.

Fillimisht, u mendua se “Z” ishte në fakt një numër “2” – që përfaqësonte datën 22 shkurt (22/02/2022). Kjo ishte dita kur Rusia ratifikoi një marrëveshje për “miqësinë, bashkëpunimin dhe ndihmën e ndërsjellë” me rajonet e vetëshpallura separatiste në Ukrainën lindore – Donetsk dhe Luhansk.

Por tani besohet se simboli është thjesht një mënyrë për ushtrinë ruse për të identifikuar forcat e veta.

Javën e kaluar, shikuesve në një program lajmesh në Channel One të kontrolluar nga shteti rus iu tha se një “Z” ishte një shenjë e zakonshme në pajisjet ushtarake ruse. Faqja e internetit e krishterë ortodokse pro-Putin Tsargrad u tha lexuesve se shënimi i thjeshtë mund të “shmangë zjarrin miqësor” dhe nuk mund të “përzihet me asgjë tjetër”.

Veterani i forcave speciale ruse Sergey Kuvykin tha për faqen e internetit të revistës ruse, Life, se simbole të ndryshme nënkuptonin njësi të ndryshme ushtarake. “Simbole si këto përdoren – një “Z” në një katror, ​​një “Z” në një rreth, një “Z” me një yll ose thjesht “Z” më vete. Ai tha se shenjat ndihmuan që trupat, të cilët mund të mos ishin në kontakt me shokët e tjerë, të ishin aty ku duhet të ishin.

Avionët luftarakë rusë fluturojnë shumë shpejt për të parë shenjat e bardha të lyera, thotë nënkoloneli i Forcave Ajrore të SHBA-së Tyson Wetzel – një bashkëpunëtor i lartë i Forcave Ajrore me grupin e mendimit të Këshillit Atlantik. Por, në një intervistë me website-n Task and Purpose, ai pajtohet se “Z” janë një “masë kundër konfliktit për të ndihmuar në parandalimin e vëllavrasjes” – zjarri miqësor nga helikopterët sulmues rusë ose artileria.

Përhapja e “Z” në Rusi nuk ka qenë vetëm për shkak të spontanitetit të mediave sociale – paralajmëron Aglaya Snetkov nga UCL.

“Është shtyrë edhe nga regjimi”.

Një politikane ruse, Maria Butina, ndau një video se si të shkruani shenjat “Z” në një xhaketë biznesi – shpjegon ajo – “kështu që mund të shkoni në punë dhe t’ia tregoni të gjithëve pa bërtitur për të.”

Por zonja Snetkov thotë se simboli nuk duhet parë si fashist. “Ka shumë meme që transformojnë ‘Z’ në një svastika, por kjo është bërë nga njerëz që duan të tërhiqen kundër regjimit.”

Dhe ka edhe simbole të tjera që shfaqen.

Shkronja “V” për shembull – gjithashtu jo në alfabetin cirilik – shfaqet në postimet në llogarinë zyrtare në Instagram të departamentit rus të mbrojtjes, së bashku me imazhet e “Zs”.

Ka tituj të shkruar. “Za PatsanoV” lexon një, që do të thotë “për djemtë” – ndërsa një tjetër thotë “Sila V pravde”, që përkthehet në anglisht si “forcë në të vërtetën”.

Një teori është se dy shkronjat latine mund të nënkuptojnë “vostok”, që do të thotë lindje, dhe “zapad”, që do të thotë perëndim. Por në mediat sociale, është sugjeruar gjithashtu se ushtria ukrainase beson se “Z” i referohet “Forcave Lindore” të Rusisë – dhe “V” për “Këmbësorinë Detare”.

Burimi: BBC News