Makina elektrike e Apple mund të debutojë në vitin 2025

Apple Inc (AAPL.O) po shtyn lançimin e makinës së saj elektrike në vitin 2025 dhe do ta rifokusojë projektin në aftësitë e plota vetëdrejtuese, raportoi Bloomberg News të enjten, duke cituar njerëz të njohur me këtë çështje.

Aksionet e prodhuesit të iPhone u rritën gati 3% duke arritur kështu një rekord të ri pas raportit.

Makina ideale e Apple nuk do të kishte timon dhe pedale, me ambiente të brendshme të dizajnuara rreth lëvizjes pa duar, thuhet në raport.

Përpjekjet e automobilave të kompanisë, të njohura si Projekti Titan, kanë ecur në mënyrë të pabarabartë që nga viti 2014 kur ajo filloi për herë të parë të projektonte një automjet nga e para.

Kërkesa për automjete elektrike është rritur pasi vendet dhe klientët janë më të ndërgjegjshëm ndaj mjedisit, duke nxitur vlerën e tregut të kompanive si Tesla (TSLA.O) dhe Rivian (RIVN.O) shumë më lart se prodhuesit tradicionalë të makinave për dekada më të gjata.

Shanset që Apple të zbulojë makinën e vet të pavarur deri në vitin 2025 janë nga 60% deri në 65%.

Raporti i Bloomberg tha se disa njerëz që punonin në projekt ishin skeptikë në lidhje me afatin kohor edhe me përparimin e fundit, i cili përfshin sistemin themelor të vetëdrejtimit të makinës, çipat e procesorit dhe sensorët e avancuar.

Reuters kishte raportuar në dhjetor se Apple po synonte vitin 2024 për të prodhuar një automjet pasagjerësh që mund të përfshinte teknologjinë e saj të fundit të baterive.

Ndërkohë, The Information, raportoi se Apple po përgatitej të rikthejë punonjësit në zyra duke filluar nga 1 shkurti dhe do të lejojë stafin të punojë deri në katër javë në distanca çdo vit.

Burimi: Reuters