Mark Zuckerberg ka humbur 70 miliardë $ pasuri neto, duke e zbritur atë në vendin e 20-të më të pasurit në botë

Pasuria neto e shefit ekzekutiv të Meta, Mark Zuckerberg ka rënë me 70 miliardë dollarë deri më tani këtë vit, duke e zbritur atë në vendin e 20-të të personit më të pasur në botë, tregojnë vlerësimet.

Zuckerberg e filloi vitin me një pasuri prej 125 miliardë dollarësh, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg. Por që atëherë, sipas të dhënave, ai ka rënë në 55.3 miliardë dollarë, një rënie prej pak më shumë se 55%. Forbes vlerëson pasurinë e tij neto në 53.4 miliardë dollarë.

Meta, e cila zotëron Facebook, Instagram, WhatsApp dhe Oculus, ka kaluar 12 muaj të trazuar që kur Zuckerberg tha se do të bëhej një kompani “metaverse” dhe më pas zbuloi një riemërtim masiv tetorin e kaluar. Facebook vazhdoi të raportojë rënien e tij të parë ndonjëherë në numrin e përdoruesve, duke humbur afërsisht një milion përdorues aktivë në ditë në tremujorin e fundit të 2021.

Marka u përfshi gjithashtu në polemika vjeshtën e kaluar kur sinjalizuesi Frances Haugen zbuloi informacione nga dokumentet e brendshme të kompanisë, duke përfshirë pretendimin se ajo kishte parë një hulumtim të brendshëm që zbuloi se Instagram kontribuoi në çrregullimet e të ngrënit dhe mendimet për vetëvrasje te vajzat adoleshente.

Të ardhurat neto të Metës ranë me 36%, ose më shumë se 3 miliardë dollarë, në tremujorin e dytë nga e njëjta periudhë e vitit 2021.

Kompania tha në një deklaratë përfaqësuese të prillit se kishte shpenzuar rreth 10 miliardë dollarë për investime metaverse në vitin 2021, ose afërsisht 50% të shpenzimeve të saj kapitale. Meta tha se që nga prilli kishte mbi 10,000 njerëz që punonin në projektet e saj metaverse.

Biznesi metaverse për ne nuk do të jetë vërtet një kontribues kuptimplotë për biznesin deri në minimum shumë më vonë në këtë dekadë, dhe me siguri realisht kjo dekadë do të jetë rreth vendosjes së themeleve për këtë dhe më pas vitet 2030 janë vërtet ku kjo do të kontribuojë shumë në fitimet e kësaj kompanie”, tha Zuckerberg gjatë mbledhjes vjetore të aksionarëve të kompanisë në maj.

Ai shtoi se kompanitë e suksesshme duhet të investojnë ndjeshëm në kërkime dhe zhvillim “për të ndihmuar në shtytjen e botës përpara”.

Meta ka shkurtuar punësimin në vitin 2022 mes një rënieje ekonomike që ka ndikuar në të gjithë sektorin e teknologjisë. Reuters raportoi se Meta kishte reduktuar objektivin e punësimit të inxhinierëve për këtë vit me rreth një të tretën.

Kush tjetër është në listën e të pasurve?

Shefi ekzekutiv i Tesla dhe SpaceX, Elon Musk kryeson listën e të pasurve me një pozicion të largët, me Bloomberg që e vlerëson pasurinë e tij në 268 miliardë dollarë.

Industrialisti indian Gautam Adani, themeluesi i Amazon, Jeff Bezos, manjati francez i mallrave luksoze Bernard Arnault dhe ish-CEO i Microsoft Bill Gates përbëjnë pjesën tjetër të pesëshes së parë.

Në vendin e 20-të, Zuckerberg është vetëm pas Jim, Rob dhe Alice Walton, fëmijët e bashkëthemeluesit të Walmart, Sam Walton.

Burimi: Insider