Microsoft po blen Activision Blizzard për $68.7B në marrëveshjen më të madhe të industrisë së lojërave në histori

Microsoft Corp (MSFT.O) po blen prodhuesin e “Call of Duty” Activision Blizzard (ATVI.O) për 68.7 miliardë dollarë në marrëveshjen më të madhe të industrisë së lojrave në histori, ndërsa gjigantët globalë të teknologjisë aksionojnë pretendimet e tyre për një të ardhme virtuale.

Marrëveshja e shpallur nga Microsoft të martën, blerja e tij më e madhe ndonjëherë dhe e vendosur të jetë blerja më e madhe me para në rekord, do të forcojë fuqinë e saj të zjarrit në tregun e lulëzuar të videogaming ku do të përballet me liderët Tencent (0700.HK) dhe Sony (6758.T).

Ai gjithashtu përfaqëson bastin shumëkombësh amerikan për “metaverse”, botë virtuale në internet ku njerëzit mund të punojnë, luajnë dhe shoqërohen, siç po bëjnë tashmë shumë nga konkurrentët e saj më të mëdhenj.

“Lojërat janë kategoria më dinamike dhe emocionuese në argëtim në të gjitha platformat sot dhe do të luajnë një rol kyç në zhvillimin e platformave metaverse,” tha Shefi Ekzekutiv i Microsoft, Satya Nadella.

Microsoft, një nga kompanitë më të mëdha në botë kryesisht falë software-it të korporatave si platforma e tij e informatikës cloud Azure dhe ekskluziviteti i Outlook, po ofron 95 dollarë për aksion – një premium 45% për mbylljen e së premtes së Activision.

Aksionet e Activision u rritën me 26% në 82,10 dollarë, ende një zbritje e madhe ndaj çmimit të ofertës, duke reflektuar shqetësimet se marrëveshja mund të ngecë në pikëpyetjet e rregullatorëve.

Microsoft deri më tani ka shmangur llojin e shqyrtimit me të cilin përballen Google dhe Facebook, por kjo marrëveshje, e cila do ta bënte atë kompaninë e tretë më të madhe të lojërave në botë, do ta vendosë prodhuesin e Xbox në radarët e ligjvënësve, tha Andre Barlow i firmës ligjore Doyle, Barlow & Mazard PLLC.

Microsoft është tashmë i madh në lojëra,” tha ai.

Megjithatë, një burim i njohur me këtë çështje tha se Microsoft do të paguante një tarifë 3 miliardë dollarësh nëse marrëveshja dështon, duke sugjeruar se ka besim se do të fitojë miratimin e antitrustit.

Aksionet e kompanive të mëdha teknologjike ranë për herë të fundit me 1.9%.

Marrëveshja vjen në një kohë dobësie për Activision, prodhuesi i lojërave si “Overwatch” dhe “Candy Crush”. Para se të shpallej marrëveshja, aksionet e saj kishin rënë me më shumë se 37% që kur arritën një rekord të lartë vitin e kaluar, e goditur nga akuzat për ngacmim seksual të punonjësve dhe sjellje të pahijshme nga disa menaxherë të lartë.

Kompania ende po trajton këto akuza dhe tha të hënën se kishte pushuar ose larguar më shumë se tre duzina punonjës dhe kishte disiplinuar 40 të tjerë që nga korriku.

CEO Bobby Kotick, i cili tha se Microsoft iu afrua atij për një blerje të mundshme, do të vazhdojë si CEO i Activision pas marrëveshjes, megjithëse ai pritet të largohet pasi të mbyllet, tha një burim i njohur me planet.

Në një konferencë me analistët, shefi i Microsoft-it, Nadella, nuk iu referua drejtpërdrejt skandalit, por foli për rëndësinë e kulturës në kompani.

Është kritike për Activision Blizzard që të ecë përpara në angazhimet e saj kulturore të rinovuara,” tha ai, duke shtuar “suksesi i kësaj blerjeje do të varet nga kjo.

Burimi: Reuters