Musk fillon pronësinë e tij në Twitter me shkarkime, deklaron se “zogu është liruar”

Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration

Elon Musk ka marrë pronësinë e Twitter Inc (TWTR.N) me efikasitet brutal, duke shkarkuar drejtuesit kryesorë, por duke dhënë pak qartësi se si do të arrijë ambiciet që ai ka përshkruar për platformën me ndikim të mediave sociale.

“Zogu është liruar,” shkroi ai në Twitter pasi përfundoi blerjen e tij prej 44 miliardë dollarësh të enjten, duke iu referuar logos së shpendëve të Twitter-it në një shenjë të dukshme për dëshirën e tij për të parë që kompania të ketë më pak kufizime në përmbajtjen që mund të postohet.

Drejtori ekzekutiv i prodhuesit të makinave elektrike Tesla Inc (TSLA.O) dhe i vetë-përshkruar absolutist i fjalës së lirë, megjithatë, ka thënë gjithashtu se dëshiron të parandalojë që platforma të bëhet një dhomë jehone për urrejtje dhe ndarje.

Qëllime të tjera përfshijnë dëshirën për të “mposhtur” spam bots në Twitter dhe për t’i bërë të disponueshme publikisht algoritmet që përcaktojnë se si përmbajtja u paraqitet përdoruesve të saj.

Megjithatë, Musk nuk ka ofruar detaje se si do t’i arrijë të gjitha këto dhe kush do ta drejtojë kompaninë. Ai ka thënë se planifikon të shkurtojë vendet e punës, duke i lënë 7500 punonjësit e Twitter të shqetësuar për të ardhmen e tyre. Ai gjithashtu tha të enjten se nuk e bleu Twitter-in për të fituar më shumë para, por “për të provuar të ndihmojë njerëzimin, të cilin unë e dua”.

Më pak se 10% e 266 punonjësve të Twitter që morën pjesë në një sondazh në aplikacionin e mesazheve Blind prisnin të kishin ende punën e tyre në tre muaj. Blind lejon punonjësit të transmetojnë ankesat në mënyrë anonime pasi të regjistrohen me email të korporatës.

Musk shkarkoi shefin ekzekutiv të Twitter, Parag Agrawal, shefin financiar Ned Segal dhe shefin e çështjeve ligjore dhe politikave, Vijaya Gadde, sipas njerëzve të njohur me këtë çështje. Ai i kishte akuzuar ata se kishin mashtruar atë dhe investitorët e Twitter-it për numrin e llogarive të rreme në platformë.

Agrawal dhe Segal ishin në selinë e Twitter në San Francisko kur marrëveshja u mbyll dhe u shoqëruan jashtë, shtuan burimet.

Musk, i cili gjithashtu drejton kompaninë e raketave SpaceX, planifikon të bëhet CEO i përkohshëm i Twitter, sipas një personi të njohur me këtë çështje dhe pas një raporti të mëparshëm nga Reuters. Musk gjithashtu planifikon të heqë ndalimet e përhershme për përdoruesit, tha Bloomberg, duke cituar një person të njohur me këtë çështje.

Burimi: Reuters