Nafta bie sërish, tani më shumë se 27% poshtë nivelit të fundit

Nafta regjistroi humbje të mëdha të martën, duke u mbështetur në rënien e së hënës, teksa faktorë të panumërt ndikuan mbi të, duke përfshirë bisedimet midis Rusisë dhe Ukrainës, një ngadalësim të mundshëm të kërkesës kineze dhe zbutjen e tregtimeve përpara rritjes së pritshme të normës së Rezervës Federale të mërkurën.

Si nafta e papërpunuar e Teksasit Intermediate, ajo e SHBA-së dhe ajo globale standarde Brent ishin nën 100 dollarë për fuçi gjatë tregtimit të mëngjesit të së martës në Wall Street, shumë larg nga më shumë se 130 dollarë për fuçi pak më shumë se një javë më parë.

WTI ra 8.6% për t’u tregtuar me 94.15 dollarë për fuçi, pas rënies me 5.78% të hënën. Brent u tregtua 8% më e ulët në 98.35 dollarë për fuçi, duke përshpejtuar rënien prej 5.12% të së hënës.

Shqetësimet e rritjes nga vala e stagflacionit Ukrainë-Rusi dhe rritja e FOMC këtë javë dhe shpresat se do të arrihet përparim në negociatat Ukrainë-Rusi” po rëndojnë mbi çmimet, tha Jeffrey Halley, analist i lartë i tregut në Oanda. “Duket si shprehja e vjetër se kura më e mirë për çmimet e larta, janë çmimet e larta, është po aq e fortë si kurrë më parë”, shtoi ai, duke vënë në dukje se ai beson se çmimet e naftës janë në krye.

Nafta e papërpunuar u rrit mbi 100 dollarë për fuçi për herë të parë në vite, ditën kur Rusia pushtoi Ukrainën dhe çmimet vazhduan të rriteshin ndërsa konflikti u intensifikua.

WTI arriti nivelin më të lartë prej 130,50 dollarë për fuçi në fillim të javës së kaluar, ndërsa Brent u tregtua deri në 139,26 dollarë për fuçi. Çmimet u rritën pasi tregtarët kishin frikë se eksportet e energjisë ruse do të ndërpriteshin. Deri më tani, SHBA dhe Kanadaja kanë ndaluar importet ruse të energjisë, ndërsa Britania e Madhe ka thënë se do të heqë gradualisht importet nga vendi.

Por vendet e tjera në Evropë, të cilat varen nga nafta dhe gazi i Rusisë, nuk kanë ndërmarrë lëvizje të ngjashme.

“Është me të vërtetë një treg që tregtohet tërësisht nga frika,” tha Rebecca Babin, tregtare e lartë e energjisë në CIBC Private Wealth US, për rritjen fillestare më të lartë mes frikës së ofertës. “Tani, pa një ndryshim të vërtetë në fakte, ne po tregtojmë me shpresën se gjërat nuk do të jenë aq të këqija në tregun e mallrave sa u mendua fillimisht.”

“Ne nuk kemi shumë qartësi rreth asaj që do të ndodhë realisht me furnizimet e papërpunuara në të ardhmen si rezultat i këtij konflikti,” shtoi ajo.

Ndërsa vetësanksionimi ka ndodhur në një farë mase, ekspertët thonë se energjia ruse po gjen ende blerës, përfshirë edhe nga India.

Lëvizjet e fundit të Kinës për të frenuar përhapjen e Covid-19 po ndikojnë gjithashtu në çmimet. Vendi është importuesi më i madh i naftës në botë, kështu që çdo ngadalësim i kërkesës do të godasë çmimet.

Një marrëveshje me Iranin mund të shtojë gjithashtu fuçi të reja nafte në treg. Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov është në favor të rifillimit të marrëveshjes, sipas Reuters.

Nafta ka qenë veçanërisht e paqëndrueshme në seancat e fundit, duke u përplasur midis fitimeve dhe humbjeve me çdo zhvillim të ri gjeopolitik.

Siç përmblodhi Tamas Varga nga brokerimi PVM: “A është nëna e të gjitha korrigjimeve apo tregu po bëhet gjithnjë e më i sigurt se do të shmanget një goditje e konsiderueshme e ofertës?

Burimi: CNBC