Rusia sanksionon Biden dhe një listë të gjatë zyrtarësh dhe figurash politike amerikane

Rusia vendosi të martën sanksione kundër një game të gjerë zyrtarësh amerikanë, përfshirë presidentin Joe Biden, duke shënuar një tjetër përshkallëzim të tensioneve midis presidentit rus Vladimir Putin dhe Perëndimit, ndërsa forcat ushtarake ruse vazhdojnë pushtimin e tyre në Ukrainë.

Sipas një deklarate të lëshuar të martën nga Ministria e Jashtme ruse, qeveria po shton individët e mëposhtëm në një “listë ndalimi”, duke i ndaluar ata të hyjnë në Rusi: Biden, Sekretari i Shtetit të SHBA Antony Blinken, Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin, Kryetar i Joint Shefat e Shtabit Gjeneral Mark Milley, këshilltari i sigurimit kombëtar të Biden, Jake Sullivan, drejtori i CIA-s, William Burns, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, zëvendës këshilltari për sigurinë kombëtare Daleep Singh, drejtoresha e USAID-it, Samantha Power, Zëvendës Sekretarja e Thesarit, Adewale Adeyemo dhe US Export- Presidenti i Bankës së Importit Reta Jo Lewis.

Në “listën e ndalimit” përfshihen edhe individë të tjerë joqeveritar, duke përfshirë djalin e Presidentit, Hunter Biden dhe ish-kandidatin presidencial amerikan dhe ish-sekretaren e shtetit Hillary Clinton.

Lëvizja është kryesisht simbolike pasi duket e pamundur që anëtarët e administratës së Biden të udhëtojnë në Rusi sa më shpejt që SHBA dhe aleatët e saj të vendosin për të ndëshkuar Putinin dhe anëtarët e elitave ruse për pushtimin e Ukrainës. Biden dhe administrata e tij kanë përjashtuar takimet e mundshme me Putinin dhe kanë vënë në pikëpyetje nëse ai është seriozisht i interesuar për një zgjidhje diplomatike të luftës.

Ministria e Jashtme tha se sanksionet ishin një përgjigje ndaj sanksioneve të lëshuara nga SHBA në javët e fundit, të cilat ishin pjesë e taktikave më të mëdha të Perëndimit për të kundërshtuar veprimet ushtarake të Rusisë në Ukrainë.

Deklarata i quajti sanksionet “një pasojë e pashmangshme e kursit jashtëzakonisht rusofobik të marrë nga administrata aktuale e SHBA, e cila, në një përpjekje të dëshpëruar për të ruajtur hegjemoninë amerikane, është mbështetur, duke hedhur poshtë çdo mirësjellje, në shtrëngimin frontal të Rusisë”.

Qeveria ruse sugjeroi që të pasojnë më shumë sanksione, me listën e zezë që pritet të zgjerohet për të përfshirë “zyrtarët e lartë të SHBA-së, zyrtarët ushtarakë, ligjvënësit, biznesmenët, ekspertët dhe njerëz të medias që janë rusofobikë ose kontribuojnë në nxitjen e urrejtjes ndaj Rusisë dhe futjen e masave kufizuese”.

Ministria e Jashtme tha gjithashtu në deklaratën e saj se qeveria ruse “nuk refuzon të mbajë marrëdhënie zyrtare nëse ato përmbushin interesat tona kombëtare dhe, nëse është e nevojshme, ne do të zgjidhim problemet që dalin nga statusi i personave që figurojnë në ‘listën e zezë’ për të organizuar kontakte të nivelit të lartë.”

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki sugjeroi se kufizimet nuk do të kenë shumë ndikim në objektivat e tyre të synuar, duke u thënë gazetarëve gjatë konferencës së shtypit të së martës, “Nuk do të befasojë asnjë prej jush që askush prej nesh nuk po planifikon udhëtime turistike në Rusi, asnjë nga ne kemi llogari bankare në të cilat nuk do të kemi mundësi t’i qasemi, kështu që do të vazhdojmë.

Kur Psaki u pyet nëse sanksionet e reja sinjalizojnë një përshkallëzim nga Rusia, Psaki tha se SHBA ka “besimin” se zyrtarët amerikanë “do të kenë aftësinë” për të vazhduar bisedat direkte dhe indirekte me Rusinë.

Sanksionet, tha ministria e jashtme në deklaratën e saj, u kryen në koordinim me vendime të tjera “për të mbrojtur ekonominë ruse dhe për të siguruar zhvillimin e saj të qëndrueshëm”. Rusia, ndërkohë, po sinjalizon se së shpejti mund të mos paguajë borxhin e saj.

Gjysma e rezervave valutore të vendit, afërsisht 315 miliardë dollarë, janë ngrirë nga sanksionet perëndimore të vendosura pas pushtimit të Ukrainës, tha të dielën ministri rus i financave Anton Siluanov. Si rezultat, Moska do t’i paguajë kreditorët nga “vendet që nuk janë miqësore” në rubla derisa të hiqen sanksionet, tha ai.

Agjencitë e vlerësimit të kredisë ka të ngjarë të konsiderojnë Rusinë si në mospagim nëse Moska humbet pagesat ose shlyen borxhin e emetuar në dollarë ose euro me monedha të tjera si rubla ose juani i Kinës. Një mospagim mund të dëbojë pak investitorë të huaj të mbetur nga Rusia dhe të izolojë më tej ekonominë e shkatërruar të vendit.

Mospagimi mund të ndodhë që të mërkurën, kur Moska duhet të dorëzojë 117 milionë dollarë në pagesa interesi për obligacionet e qeverisë në dollarë, sipas JPMorgan Chase.

Rusia ka kërkuar gjithashtu ndihmë ekonomike dhe ushtarake nga Kina, e cila ka qëndruar dukshëm e përmbajtur gjatë pushtimit të Ukrainës, sipas bisedave që CNN pati me dy zyrtarë amerikanë. Por nuk është e qartë nëse Kina ka ndërmend të ndihmojë Rusinë dhe të dy vendet kanë mohuar që Rusia e ka bërë këtë kërkesë.

Lexo: Çfarë e pengon Kinën të ndalojë luftën e Rusisë

Rusia gjithashtu njoftoi të martën se po ndalon hyrjen në vend të kryeministrit kanadez Justin Trudeau, ministres së jashtme kanadeze Mélanie Joly dhe ministres kanadeze të mbrojtjes Anita Anand, tha Ministria e Jashtme ruse të martën.

Ministria e Jashtme njoftoi kufizimet ndaj zyrtarëve kanadezë menjëherë pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky iu drejtua praktikisht Parlamentit të Kanadasë.

Veprimet e Rusisë vijnë në mes të disa sanksioneve të reja të SHBA-së kundër liderëve rusë dhe liderëve aleatë të saj. SHBA sanksionoi presidentin bjellorus, Alexander Lukashenko, i cili ka qenë aleat me Rusinë në luftën e saj kundër Ukrainës, si dhe një numër rusë të tjerë, duke përfshirë një gjykatës për shkelje të të drejtave të njeriut, sipas Departamentit të Thesarit të SHBA. Për më tepër, administrata Biden synoi 11 udhëheqës ushtarakë rusë, disa prej të cilëve kanë qenë të përfshirë në shtypjen e protestuesve rusë dhe mospajtimit në zonat e pushtuara të Ukrainës.

SHBA në javët e fundit ka lëshuar një sërë sanksionesh kundër Rusisë, të cilat kanë përfshirë objektiva ndaj Putinit, rrethit të tij të ngushtë, oligarkëve rusë, sektorit bankar të Rusisë, si dhe zhvillimit të teknologjisë.

Burimi: CNN