Nisin sot Lojërat Olimpike të “Tokyo 2020”, ja përfaqësuesit nga Shqipëria

Lojërat Olimpike të “Tokyo 2020”, të 32-ta në histori, do të mbahen këtë vit në datat 23 korrik-8 gusht, ku pjesëmarrëse do të jetë edhe Shqipëria me 9 sportisë përfaqësues të saj, të cilët janë: Briken Calja, Luiza Gega, Izmir Smajlaj, Erkand Qerimaj, Indrit Cullhaj, Matvei Petrov, Manuela Delilaj; Nikol Merizaj dhe Kledi Kadiu.

Turneu i parashikuar për t’u zhvilluar vitin e kaluar, por i shtyrë për shkak të pandemisë së Covid-19, është hapur sot me një ceremoni madhështore, nën masat e rrepta të sigurisë.

Perandori japonez Naruhito ka qenë ai që ka hapur zyrtarisht Olimpiadën në Stadiumin Olimpik të Tokios.

Më shumë se 11’200 sportistë nga 204 vende do garojnë në 67 disiplina të ndryshme sportive.

Nga shkallët e stadiumeve atë do ta ndjekin rreth 1 mijë, kryesisht krerë shtetesh dhe gazetarë nga e gjithë bota. Olimpiada do të presë 339 evente, për të përfunduar më pas më datë 8 gusht. /ProBizz.al/