Një pjesë e historisë: Torta e Charles dhe Diana shitet për 1,850 £

Një fetë tortë nga dasma e Princit Charles dhe Lady Diana Spencer në vitin 1981 u shit për 1,850 £ (2,558 dollarë) në një ankand në Britani të mërkurën – me një paralajmërim që të mos e hanë atë.

Copa 40-vjeçare e marzipanit dhe kremi i trashë i bardhë i zbukuruar me stemën mbretërore u shit më shumë se tre herë nga çmimi i kërkuar prej 300 deri në 500 £.

Ne ishim të mahnitur nga numri i njerëzve që donin të bënin oferta për këtë pjesë të madhe dhe unike të tortës mbretërore,” tha mbajtësi i ankandit Chris Albury, një specialist i sendeve për kujtime mbretërore në Dominic Winter Auctioneers në Cirencester, Anglia perëndimore.

Kishte shumë kërkesa nga ofertuesit, kryesisht në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA dhe disa vende në Lindjen e Mesme,” shtoi ai në një email.

Ofertuesi i suksesshëm vjen nga Leeds në veri të Anglisë, tha Albury.

Torta fillimisht iu dha Moyra Smith, e cila punoi për nënën e Mbretëreshës Elizabeth II në rezidencën e saj Clarence House në Londrën qendrore.

Pas vdekjes së Smith, familja e saj e shiti atë në të njëjtën shtëpi ankandi në vitin 2008 për 1,000 £ një koleksionist privat, i cili tani e ka shitur atë me fitim.

“Duket se është në të njëjtën gjendje të mirë si kur ishte shitur fillimisht, por ne këshillojmë që të mos e hani”, thanë shitësit e ankandit.

‘Trajtojeni me kujdes’

Torta mbetet ashtu siç e mbajti Smith, të mbështjellë me ngjitës në një enë torte që ajo e etiketoi “Trajtoje me kujdes” dhe daton më 29 korrik 1981, ditën e dasmës.

Përveç tortës kryesore të dasmës, ishin rreth 22 ëmbëlsira të tjera të furnizuara nga prodhuesit për rastin mbretëror, thanë ankuesit.

Pjesët e tortës së dasmës së Charles dhe Diana ende dalin rregullisht në shitje dhe interesi mbetet i fortë pavarësisht prishjes së martesës dhe divorcit të tyre në 1996.

Një copë tortë martese në një kuti përkujtimore origjinale u shit për 2,240 dollarë në Shtetet e Bashkuara në dhjetor, sipas Julien’s Auctions.

Shitja është shembulli i fundit i magjepsjes së vazhdueshme me Dianën, e cila vdiq në moshën 36 vjeç në një aksident me makinë me shpejtësi të lartë në Paris në 1997.

Në qershor, Ford Escort i saj i vjetër – një dhuratë fejese nga Charles – u ble nga një muze i Amerikës së Jugut për më shumë se 50,000 £.

Në vitin 2019, një fustan prej kadifeje të mesnatës që ajo veshi kur vallëzoi me John Travolta në Shtëpinë e Bardhë në 1985 u nxorr në shitje për 250,000 £ deri 350,000 £.

Burimi: AFP