Objektivi i radhës i Putinit mund të jetë Moldavia e Evropës Lindore, paralajmërojnë analistët

Tre javë pas luftës në Ukrainë, ndërsa Rusia përballet me rezistencë të fortë dhe në dukje të papritur në terren, analistët kanë paralajmëruar se presidenti Vladimir Putin mund të jetë duke konsideruar objektivin e tij të ardhshëm: Moldavinë.

Një vend pa dalje në det të Evropës Lindore, i vendosur në kufirin perëndimor të Ukrainës, Moldavia mund të jetë fusha e ardhshme e betejës.

Nëse konflikti përshkallëzohet përtej Ukrainës, Moldavia është një nga vendet që renditet më lart në listë”, tha për CNBC Adriano Bosoni, drejtor i analizës në firmën e menaxhimit të rrezikut Rane.

Moldavia, ashtu si Ukraina, nuk është pjesë e Bashkimit Evropian, as anëtare e NATO-s – megjithëse ka ambicie për t’u bashkuar me të dyja. Por, ashtu si Ukraina, ish-republika sovjetike është shtëpia e një popullsie të konsiderueshme separatiste pro-ruse të bazuar kryesisht në shtetin separatist të Transnistrisë në kufirin me Ukrainën.

E qeverisur nga udhëheqësi i saj i mbështetur nga Kremlini, Transnistria mund të paraqesë një mundësi strategjike për Rusinë, e cila tashmë ka grumbulluar rreth 1500 trupa në zonë.

Ose Putini mund ta njihte atë si një shtet të pavarur – siç bëri me Donetsk dhe Luhansk përpara se të fillonte një pushtim të plotë të Ukrainës – ose mund të bëhet pika e fokusit të një të ashtuquajturi event i flamurit të rremë, të prodhuar nga Rusia për të justifikuar një ndërhyrje .

“Për mua, është shumë interesante që Rusia nuk e ka njohur ende Transnistrinë si republikë të pavarur në të njëjtën mënyrë siç bëri me Luhanskun dhe Donetsk-un,” tha Bosoni.

CNBC

“Nëse do ta shihnim Rusinë duke e bërë këtë, do të ishte një tregues serioz se ata po mendojnë ta çojnë konfliktin në Moldavi”.

Një fushë beteje me një derë të pasme në Ukrainë

Aktualisht nuk ka asnjë shenjë përfundimtare se Putini po planifikon një strategji të tillë në Moldavi, sipas Bosoni, i cili e përshkroi atë si një “situatë me probabilitet të ulët, me rrezik të lartë”. Pararendësit mund të përfshijnë Rusinë duke denoncuar qeverinë pro-evropiane të vendit, si dhe përpjekjet dhe fushatat më të gjera destabilizuese për të minuar autoritetet.

Megjithatë, nëse Rusia do të ndiqte atë rrugë, kjo do të shkaktonte vështirësi të mëtejshme, jo më pak për 2.6 milionë banorët e Moldavisë dhe 350,000 emigrantët nga Ukraina që kanë ikur atje.

Ata do të ishin shumë të dobët. Do të kishte pak ose aspak rezistencë,” tha Clinton Watts, një studiuese në Institutin e Kërkimeve të Politikës së Jashtme, për rezistencën e Moldavisë. Vendi – një nga më të varfërit në Evropë në bazë të PBB-së për frymë – ka shumë më pak aftësi ushtarake se Ukraina.

Prandaj, një pushtim i Moldavisë mund të hapë një derë të pasme në Ukrainën jugperëndimore, tha Watts, duke vënë në dukje se Putini mund të jetë në kërkim të një plani alternativ të lojës duke pasur parasysh përpjekjet e dështuara të Rusisë për të rrethuar kryeqytetin Kiev.

Tiraspol, kryeqyteti dhe qyteti më i madh në Transnistria, një shtet i shkëputur i panjohur në Moldavi.
Posnov | Momenti | Getty Images

Ata mund të qëndrojnë [në Kiev] dhe të përpiqen të qarkullojnë së pari në Odesa,” tha ai, duke iu referuar qytetit port në Ukrainën jugore. Rusia më pas mund të përpiqet të pushtojë jugun e vendit, pasi tashmë është mbyllur në Mykolaiv, 130 kilometra në lindje të Odesës.

Mendoj se ka më shumë gjasa që ai të dëshirojë të marrë Ukrainën jugore dhe të ribashkojë me të Transnistrinë, duke e përdorur atë si një pikënisje për të marrë Moldavinë,” shtoi Watts.

Përballë një pozicioni të pasigurt

Nëse kjo do të ndodhte, Moldavia mund të përballet me një fat të ngjashëm me atë të Ukrainës, e mbyllur në konflikt me një superfuqi globale, ndërkohë që aleatët perëndimorë e shikojnë nga anash.

Në këtë rajon tani nuk ka asnjë mundësi që ne të ndihemi të sigurt,” tha presidentja e vendit, Maia Sandu, në fillim të këtij muaji gjatë një takimi me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken.

Në atë kohë, Blinken premtoi mbështetjen e Amerikës për republikën e vogël, e cila ditë më parë aplikoi për anëtarësim të shpejtë në BE. Por pa qenë anëtare e BE-së ose NATO-s, asnjëra nga organizatat nuk ka gjasa të ndihmojë në mënyrë thelbësore.

Blinken thotë se SHBA i mbron shpinën Moldavisë. Nuk do të thotë se do ta mbështesnin”, tha Bosoni.

Në mënyrë kritike, kjo është ajo që e dallon Moldavinë nga vendet e tjera ish-sovjetike, si shtetet baltike të Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë, të cilat të gjitha kanë shprehur shqetësime për sigurinë kombëtare mes kërcënimeve të shtuara nga fqinji i tyre rus. Të tre janë anëtarë të BE-së dhe NATO-s, duke sugjeruar se aleatët do të ndërhynin në rast të një pushtimi rus.

Dhe kjo e lë Moldavinë në një pozitë të pasigurt nëse Rusia e bën atë objektivin e saj të ardhshëm.

Mund të mos jetë në 48 orë. Mund të jenë 48 muaj nga tani,” tha Watts.

Burimi: CNBC