Pa Merkelin, shumë votues gjermanë nuk e dinë kë të votojnë

Rezultati i zgjedhjeve federale të Gjermanisë të dielën duket i pamundur të parashikohet, me një sondazh të fundit që tregon se një numër i konsiderueshëm i gjermanëve ende nuk kanë vendosur se për kë do të votojnë.

Një sondazh nga Instituti Allensbach javën e kaluar zbuloi se 40% e 1,259 njerëzve ishin të pavendosur se si do të votonin. Sondazhi, i kryer për gazetën Frankfurter Allgemeine Zeitungnews, gjithashtu zbuloi se shumica nuk tërhiqej nga asnjë prej kandidatëve që kandidonin për kancelar, as partitë e tyre politike.

Vjen pasi sondazhet e fundit të opinionit tregojnë një garë shumë të ngushtë.

Sondazhi i Politico i sondazheve tregon se SPD do të marrë 25% të votave, CDU/CSU do të marrë 21% të votave dhe Partia e Gjelbër pritet të marrë 15%. Pastaj vjen partia pro-biznesit, Partia Demokratike e Lirë (FDP) dhe partia e krahut të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD), të dyja me 11%. E majta ekstreme Die Linke shihet me 7% të votave.

Dilema me të cilën përballen shumë votues vjen pasi kancelarja Angela Merkel, e cila ka qenë në detyrë për 16 vjet, po përgatitet të largohet nga detyra.

Në zgjedhjet e mëparshme, blloku i saj konservator i Unionit Demokristian dhe Unionit Kristian Social (CDU/CSU) ka fituar me lehtësi relative, por kjo nuk duket gjithnjë e më e mundshme me “pasardhësin” e zgjedhur të Merkel, Armin Laschet, duke dështuar të apelojë votuesit në të njëjtën mënyrë.

“Ne nuk kemi asnjë president në të vërtetë,” tha Thomas Gschwend, një profesor në Departamentin e Shkencave Politike në Universitetin e Mannheim, për CNBC të enjten.

“CDU u përpoq të fuste fushatën e tyre se Laschet ishte një pasardhës i Merkelit, por njerëzit thjesht nuk e blenë këtë histori sepse ai nuk është Merkel, nuk është si ajo. Shumë njerëz që preferuan Merkelin nuk ishin domosdoshmërisht mbështetës të partisë së saj, kështu që nëse zëvendësoni udhëheqësin e partisë, shumë njerëz mund të mendojnë: “Unë nuk mund të votoj më për këtë parti”.

Këta votues, tha Gschwend, tani janë “gati për grabitje”.

Sfidat ndërkombëtare

Largimi i Merkel mund të përshpejtojë një rënie të mbështetjes për CDU/CSU të parë në zgjedhjet e fundit, duke treguar se gjermanët, dhe veçanërisht votuesit e rinj, janë të etur për ndryshim.

Kjo është vërtetuar në sondazhet e votuesve këtë vit, me Partinë e Gjelbër që kryesoi sondazhet në një moment në prill. Më pas u tejkalua nga Partia Social Demokratike (SPD) e prirur nga e majta, e cila ka ruajtur kryesimin e saj javët e fundit, përpara CDU/CSU.

Politikani i SPD dhe udhëheqësi i opozitës në rajonin Schleswig-Holstein, Ralf Stegner, i tha CNBC të enjten se votuesit gjermanë donin një kancelare të re që mund të mbushte këpucët e Merkel.

“Shumica e njerëzve duan të shohin dikë në krye të qeverisë i cili është në gjendje të bëjë punën dhe gjithashtu të mbajë vendin së bashku. Këto janë kohë të vështira dhe ka shumë gjëra që duhen bërë në lidhje me krizat ndërkombëtare dhe çështjen e koronavirusit dhe në aspektin e shumë sfidave që kemi në Evropë dhe në vendin tonë.”

“Votuesit në Gjermani masin kandidatët e tyre kancelarë se si ata mund të përballen me sfidat ndërkombëtare dhe si do të ishin në skenë me presidentët amerikanë ose rusë ose udhëheqësit kinezë,” shtoi ai.

Ky faktor, vuri në dukje Stegner, mund t’i japë kandidatit të SPD-së Olaf Scholz, i cili është mësuar me politikat e nivelit të lartë duke pasur parasysh rolin e tij si ministër gjerman i financave dhe zëvendëskancelar, përparësia më e madhe ndaj rivalëve të tij-pretendentët kryesorë janë Armin Laschet i CDU/CSU dhe Annalena Baerbock nga Partia e Gjelbër.

Konfuzion i koalicionit

Një qeveri koalicioni ka shumë të ngjarë të ketë parasysh votimin e pritshëm të ngushtë, me ekspertët që tani mendojnë se çfarë formimi mund të marrë.

Drejtori i Evropës i Grupit Eurasia Naz Masraff tha të mërkurën se shansi për një kancelari të udhëhequr nga kandidati i SPD Olaf Scholz tani kishte një probabilitet 60%, krahasuar me një shans 40% për Armin Laschet të CDU/CSU të qendrës së djathtë.

Konsulenca e rrezikut politik vendosi shanset e një koalicioni të ashtuquajtur “semafor” të udhëhequr nga SPD (me të Gjelbrit dhe Demokratët e Lirë (FDP)) – si skenari më i mundshëm paszgjedhor, duke i dhënë kësaj një gjasë prej 45%. Ai vuri në dukje se shanset e një qeverie “Xhamajka” të udhëhequr nga CDU/CSU (me të Gjelbrit dhe FDP) kishin rënë në 30%.

Pavarësisht se Merkel po përpiqet të ringjallë shanset zgjedhore të Laschet, aleanca CDU/CSU mund ta gjejë veten në të ftohtë kur të zhvillohen negociatat e koalicionit. Ky do të ishte një tronditje për aleancën, e cila ka dominuar politikën gjermane që nga viti 1949.

Burimi: CNBC