Global Citizen Live: Billie Eilish dhe Ed Sheeran pjesë e koncertit 24-orësh

Yjet përfshirë Billie Eilish dhe Ed Sheeran do të performojnë në një koncert 24-orësh për të rritur ndërgjegjësimin për ndryshimet klimatike, pabarazinë e vaksinave dhe urinë.

Festivali Global Citizen do të shohë shfaqje nga më shumë se 60 artistë në New York, Londër, Sidnei dhe më gjerë.

Dhjetëra mijëra njerëz pritet të marrin pjesë, ndërsa miliona ka të ngjarë të përshtaten me transmetimin.

Ngjarja filloi të shtunën në Paris, ku Elton John performoi para Kullës Eifel.

Ai doli në skenë pas një shfaqje të regjistruar paraprakisht nga grupi K-pop BTS.

Shfaqja, që besohet të jetë një nga ngjarjet më të mëdha ndërkombëtare të bamirësisë, u organizua nga organizata joqeveritare (OJQ) Global Citizen.

“Në gjashtë kontinente, artistët do të ndihmojnë në grumbullimin e qytetarëve duke kërkuar që qeveritë, korporatat kryesore dhe filantropistët të punojnë së bashku për të mbrojtur planetin dhe për të mposhtur varfërinë,” thuhej në një deklaratë.

Ajo u bëri thirrje qeverive ndërkombëtare të mbjellin një miliard pemë, të dorëzojnë një miliard vaksina në vendet më të varfra dhe të dhurojnë ushqime për 41 milion njerëz në prag të urisë.

Në Central Park të New Yorkut, Billie Eilish, Jennifer Lopez dhe Coldplay do të bashkohen në skenë me Dukën dhe Dukeshën e Sussex, Princi Harry dhe gruaja e tij Meghan Markle.

Stevie Wonder do të luajë në Los Angeles, ndërsa Ed Sheeran po performon në Paris së bashku me Black Eyed Peas dhe Stormzy.

Black Eyed Peas

Do të ketë gjithashtu shfaqje të para-regjistruara nga një numër i madh yjesh, përfshirë Green Day, Kylie Minogue dhe Andrea Bocelli.

Organizata Global Citizen ka qenë pas ngjarjeve të tjera të profilit të lartë bamirësie, përfshirë Vax Live: The Concert To Reunite The World në fillim të këtij viti në Los Angeles.

Ai event mblodhi muzikantë, aktorë, të famshëm, udhëheqës botërorë në një thirrje të bashkuar për vaksinime globale për të luftuar Covid-19.

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit ka mbështetur fushatën e së shtunës, duke u bërë thirrje udhëheqësve të botës së zhvilluar të bashkohen dhe t’i japin fund pabarazisë së vaksinave.

“Ne tani përballemi me një pandemi me dy drejtime të atyre që kanë dhe nuk kanë,” tha Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Ne nuk mund ta shpërfillim këtë pabarazi të madhe ose të bëhemi të vetëkënaqur.”

Ata që marrin pjesë në koncerte kërkohet të paraqesin ose dëshmi të vaksinimit ose një test negativ Covid.

Biletat për shfaqjet u shpërndanë falas për njerëzit e përzgjedhur rastësisht që u regjistruan në aplikacionin Global Citizen dhe ndanë peticionet e tij në mediat sociale.

Ndryshe nga shumica e ngjarjeve të kësaj natyre, organizatorët nuk po synojnë të mbledhin para, por më tepër të përdorin pjesëmarrjen si dëshmi për udhëheqësit botërorë që njerëzit mbështesin veprime të guximshme për çështjet.

Burimi: BBC News