Princesha Diana do ta kishte dashur shumë emrin e Lilibet Diana

Princesha Diana do të ishte “emocionuar” me zgjedhjen e emrit të Dukës dhe Dukeshës së Sussex për vajzën e tyre të vogël.

Stewart Pearce, ish-trajneri i zërit të mbretit të ndjerë, beson se nëna e Princit Harry – e cila vdiq në një aksident me makinë në 1997 – do të ishte lumturuar që emri i mesëm i mbesës së saj Lilibet ‘Lili’ Diana Mountbatten-Windsor është një dhuratë respekti për të.

Ai tha për Us Weekly: “Diana do të emocionohej nga zgjedhja e emrit për të voglën.

“Ndërsa Diana ishte personifikimi i dashurisë dhe shembulli i dashurisë së pakushtëzuar, ajo do të kishte qenë aq e ngazëllyer nga foshnja dhe emri i saj i bukur.”-shtoi ai.

Harry dhe Dukesha Meghan njoftuan ardhjen e vajzës së tyre të vogël të dielën (06.06.21) dhe foshnja quhet gjithashtu pas gjyshes së Harry, Mbretëreshës Elizabeth, emri i së cilës është Lilibet.

Çifti – i cili gjithashtu ka një djalë dyvjeçar Archie – tha në një deklaratë: “Lili është emëruar pas stërgjyshes së saj, Madhështisë së saj Mbretëreshës, pseudonimi familjar i së cilës është Lilibet. Emri i saj i mesëm, Diana, u zgjodh për të nderuar gjyshen e saj të dashur të ndjerë, Princeshën e Uellsit“.

Burimi: Bang showbiz