Princi Harry i bashkohet familjes së pop-it: Mblidhen 53 milion dollarë në donacione!

Princi Harry i Britanisë iu bashkua mbretërisë së pop-it bashkë me Jennifer Lopez në një koncert të mbushur me yje në Los Anxhelos të dielën, për të nxitur vaksinim më të shpejtë dhe madje edhe global. Ai shprehu mbështetje për Indinë gjatë shpërthimit shkatërrues të Covid.

“Vax Live: The Concert To Reunite The World” paraqiti mesazhe video nga papa dhe Presidenti Joe Biden dhe paraqitje personalisht nga yjet e Hollywood-it si Ben Affleck dhe Sean Penn.

Shfaqja do të transmetohet në televizion dhe YouTube në 8 maj, pasi u regjistrua para mijëra spektatorëve plotësisht të vaksinuar në një stadium të gjerë të Kalifornisë të dielën.

Sonte, ne qëndrojmë në solidaritet me miliona familje në të gjithë Indinë, të cilët po luftojnë me një valë të dytë shkatërruese“,-tha Princi Harry, i cili u prit me një ovacion në këmbë. “Virusi nuk respekton kufijtë dhe hyrja në vaksinim nuk mund të përcaktohet nga gjeografia,”-shtoi Harry, duke bërë paraqitjen e tij të parë personale në një ngjarje të madhe publike në Kaliforni që prej vitit të kaluar në Shtetet e Bashkuara me gruan Meghan Markle, që nuk u shfaq.

Koncerti i organizuar nga Global Citizen, një organizatë ndërkombëtare e avokimit, synon të luftojë dezinformimin e vaksinave ndërsa u bën thirrje udhëheqësve dhe korporatave botërore të ndërmarrin veprime dhe të bëjnë donacione. Mijëra spektatorë u mblodhën brenda gjigandit të Los Anxhelosit. Shumica e të pranishmëve ishin punëtorë mjekësorë të vijës së frontit, shumë prej tyre të veshur me uniforma infermiere dhe mjeku.

Selena Gomez priti procedimet, duke bërë thirrje që “doza dhe dollarë” të shkojnë në vendet më të varfra të botës edhe pasi Kalifornia dhe pjesë të Perëndimit kanë dalë nga bllokimet e gjata falë përparimit masiv të inokulimit.

Organizatorët thanë se ngjarja kishte tejkaluar qëllimin e saj për mbledhjen e fondeve për të blerë 10 milion doza vaksinash për vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme, duke tërhequr më shumë se 53 milion dollarë në donacione nga korporatat dhe filantropët.

Në mesazhet e regjistruara paraprakisht, Presidenti Biden tha se “po punonte me udhëheqës në të gjithë botën për të ndarë më shumë vaksina dhe për të rritur prodhimin” ndërsa Papa Françesku tha: “Ju lutem të mos harroni më të prekshmit“.

Video-mesazhe të tjera erdhën nga super ylli i Bollywood-it Amitabh Bachchan, Presidenti francez Emmanuel Macron dhe Kryeministri Kanadez Justin Trudeau.

Princi Harry, i cili u ngjit në skenën e madhe rrethore në mes të arenës i veshur rastësisht me një këmishë blu, përshkroi dezinformimin në internet për vaksinat si një “krizë humanitare” që “po përkeqësohet”.

Koncerti do të transmetohet në YouTube së bashku me rrjetet televizive amerikane ABC dhe CBS në 8 maj në 8:00 pasdite ET (mesnata GMT). Ai gjithashtu do të transmetohet ndërkombëtarisht në Globo të Brazilit, Caracol të Kolumbisë, SABC në Afrikën e Jugut dhe MultiChoice në Afrikë.

Burimi: AFP